Niemiec pogania Europę

Najnowsze


- Kryzys zaufania do euro przezwyciężymy tylko wtedy, jeśli nie pójdziemy na ustępstwa w sprawie reform. Rynki nie są jeszcze pewne, że strefa euro utrzyma się - powiedział niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

Schaeuble ostrzegł tym samym zadłużone państwa strefy euro, by nie traktowały decyzji Europejskiego Banku Centralnego o podjęciu zakupów ich obligacji jako sygnału dla zwolnienia tempa reform budżetowych. - Byłoby poważnym błędem, gdyby decyzję EBC fałszywie zinterpretowano w takim sensie, że można teraz poluźnić wysiłki. Jest dokładnie odwrotnie - dodał minister.

Iść dalej

Według niego, państwa muszą redukować swe deficyty budżetowe i zwiększać swą konkurencyjność. - I musimy sprawnie urzeczywistniać niezbędne instytucjonalne reformy w Unii Europejskiej oraz w strefie euro - podkreślił Schaeuble. Zadeklarował również, że nie ma podstaw dla krytykowania EBC. - Europejski Bank Centralny w przeszłości zawsze trzymał się swego mandatu i zakładam, że będzie tak robił również w przyszłości. Jedno jest bowiem jasne: polityka pieniężna nie może służyć finansowaniu państw. Tej granicy przekroczyć nie wolno - powiedział.

Autor: mn/tr / Źródło: PAP