Niemcy uciułali 10 bilionów euro. Co sekundę przybywa im 10 tys. euro

Najnowsze

KaDeWe BerlinLuksusowy dom towarowy KaDeWe w Berlinie należy do ulubionych miejsc, gdzie zakupy robią zamożni Niemcy

Majątek Niemców przekroczył rekordową wartość 10 bilionów euro. Jak wyliczył związek zawodowy Verdi, co sekundę aktywa naszych zachodnich sąsiadów rosną o ponad 10 tys. euro.

Majątkom Niemców przyjrzał się związek zawodowy sektora usług Verdi. Na podstawie danych Federalnego Urzędu Statystycznego oraz Bundesbanku wyliczył, że w porównaniu z 2012 w ubiegłym roku majątek obywateli powiększył się o 328 miliardów euro. Na tę sumę składają się wszelkie oszczędności, nieruchomości i zgromadzone papiery wartościowe.

Statystycznie na głowę mieszkańca przypada więc 123,7 tys. euro. Z zestawienia wynika także, że w rękach jednego procenta najbogatszych obywateli jest 30 proc. całego majątku Niemiec.

Majątki rosną, a pieniędzy nie ma

Dlatego związek zawodowy postuluje obłożenie nieruchomości bogaczy jednoprocentowym podatkiem. - Nie rozumiem, jak bogaci mogą oszczędzać, gdy w tym samym czasie państwo nie ma środków na realizację podstawowych zadań - oburza się Leni Breymaier, dyrektor Verdi w landzie Badenia-Wirtembergia. Bogaceniu się sprzyja dobra kondycja niemieckiej gospodarki. Jednak efekty tego trendu, zdaniem związkowców, nie trafiają do kieszeni najbardziej potrzebujących.

Niemiecka gospodarka przyspieszaTVN24 BiS/Reuters

Autor: rf/klim/ / Źródło: Spiegel Online

Źródło zdjęcia głównego: KaDeWe Berlin