Minister finansów twierdzi, że obniżona stawka VAT obejmie prawie całe budownictwo. A eksperci wskazują, że definicja budownictwa społecznego, która niższą stawkę zapewnia - powinna objąć także domy budowane systemem gospodarczym.
- Praktycznie całe budownictwo mieszkaniowe zostanie od 2008 roku objęte preferencyjną 7-procentową stawką VAT, z wyjątkiem domów budowanych tzw. systemem gospodarczym - poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska. Jeśli ktoś zechce sam zbudować dom, to aby skorzystać z niższej stawki, będzie musiał zlecić budowę firmie budowlanej. Niższa stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Według resortu finansów, taką powierzchnię ma 90 proc. budowanych obecnie domów i mieszkań. Siedmioprocentowym VAT-em objęte zostaną też remonty, o ile koszt użytych materiałów nie przekroczy 50 proc. wartości całego remontu. Gilowska podkreśliła, że chodzi o remonty wykonywane przez profesjonalne firmy. Jej zdaniem, będzie to najszersza definicja stosowana w krajach UE.
Wicepremier poinformowała, że rząd zastanawia się nad ewentualnym przedłużeniem terminu zwrotu VAT w budownictwie mieszkaniowym, który minie z końcem tego roku. Chodzi o zwrot różnicy między stawką 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Ze zwrotu VAT korzystają osoby samodzielnie budujące dom w systemie gospodarczym.
Długooczekiwana definicja budzi jednak wątpliwości ekspertów. - W Polsce ponad 50 proc. mieszkań jest budowanych systemem gospodarczym. Jeżeli te mieszkania będą objęte wyższą 22-proc. stawką VAT, to nagle okaże się, że mieszkań - niezależnie od chęci rządu - nie będzie przybywać - ocenił szef Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski. Według niego, szeroki udział budownictwa gospodarczego jest konsekwencją niskiej zamożności polskiego społeczeństwa.
Podobnego zdania jest Konfederacja Pracodawców Polskich. - Szersza definicja mogłaby spowodować zdecydowanie szybszy rozwój branży budowlanej. Powstałoby więcej mieszkań, co w efekcie mogłoby zahamować niekontrolowany wzrost cen na rynku mieszkaniowym - uważają przedstawiciele Konfederacji.
Definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 roku odbędzie się zgodnie z prawem UE.
Źródło: PAP, APTN