Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
"W maju br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,7% w porównaniu z majem ub. roku, kiedy notowano spadek o 3,4% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z kwietniem br. spadła o 4,6%" - przekazał GUS w czwartkowym komunikacie.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,1 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.
Produkcja przemysłowa - szczegółowe dane GUS
Według wstępnych danych GUS w maju bieżącego roku, w stosunku do maja ubiegłego roku, spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, między innymi w produkcji urządzeń elektrycznych o 29,7 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 13,4 proc., w produkcji produkcji maszyn i urządzeń – o 8,2 proc., wyrobów z metali – o 8,0 proc., metali – o 6,9 proc., napojów – o 6,3 proc., mebli – o 5,0 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 3,7 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,1 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 6,0 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,5 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 4,9 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 3,3 proc., artykułów spożywczych – o 2,2 proc.
"Nieoczekiwany spadek" produkcji przemysłowej
Analitycy mBank Research napisali na portalu X, że ostatni spadek produkcji przemysłowej był "negatywnym, majowym zaskoczeniem".
"Produkcja przemysłowa nieoczekiwanie notuje spadek o 1,7 proc. r/r, a patrząc na dane skumulowane obraz wygląda dość mizernie. Nie napawa to optymizmem dot. wzrostu PKB w Q2 po stronie przemysłowej" - ocenili eksperci.
Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny, "krajowy przemysł, pomimo spowolnienia, pozostaje stosunkowo silny na tle Europy". W Niemczech oraz Czechach widoczna jest natomiast wyraźna stagnacja.
"Produkcja przemysłowa będzie stopniowo rosła w kolejnych miesiącach. Silny wzrost wynagrodzeń będzie stymulował konsumpcję i zwiększał popyt na towary. Stopniową poprawę zobaczymy również w regionie" - dodaje PIE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock