Mike Lynch, współzałożyciel brytyjskiej firmy Autonomy, został podany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaną mu postawione zarzuty karne. Lynchowi postawiono 17 zarzutów w związku z przejęciem Autonomy przez Hewlett Packard za 11 miliardów dolarów. Biznesmen był niegdyś porównywany do Billa Gatesa, a dziś grozi mu 20 lat więzienia w związku z oskarżeniami o oszustwa finansowe.
Lynchowi postawiono 17 zarzutów w związku z przejęciem Autonomy przez Hewlett Packard za 11 miliardów dolarów. Autonomy była wiodącą brytyjską firmą technologiczną, zanim się nie rozpadła po tym, jak została kupiona w 2011 r. przez HP. Amerykanie po transakcji odkryli, że jej wartość była znacząco zawyżona.
100 milionów dolarów kaucji
Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w piątek, że Lynch został poddany ekstradycji 11 maja. Jak podaje Reuters, mężczyzna przybył do San Francisco lotem komercyjnym w towarzystwie amerykańskich funkcjonariuszy policji. Gdy Lynch stanął przed sądem w czwartek, sędzia wyznaczył kaucję w wysokości 100 milionów dolarów, zatrzymanie jego paszportu i umieszczenie go pod całodobową strażą.
57-letniemu Lynchowi, który zawsze zaprzeczał, jakoby popełnił przestępstwo, grozi 20 lat więzienia. Lynch nie przyznał się do żadnego z postawionych mu zarzutów, a 19 maja ma odbyć się posiedzenie w sprawie wyznaczenia daty rozpoczęcia jego procesu. Jego majątek został oszacowany przez amerykański sąd na 450 milionów dolarów. Ten niegdyś wychwalany przedsiębiorca ostatnią dekadę spędził na walkach sądowych związanych z przejęciem jego firmy przez HP.
Lynch nie zgadza się z zarzutami
Umowa dosyć szybko okazała się wadliwa. W ciągu roku po przejęciu Autonomy HP obniżyło wartość firmy o 8,8 mld dolarów. Następnie spółka wniosła pozew cywilny przeciwko Lynchowi i Sushovanowi Hussainowi, byłemu dyrektorowi finansowemu Autonomy.
W styczniu 2022 r. brytyjski sędzia orzekł, że Lynch zaplanował i przeprowadził skomplikowane oszustwo, którego celem było zawyżenie wartości Autonomy. Jednocześnie w międzyczasie w USA postawiono niegdysiejszej gwieździe świata technologii zarzuty karne za oszustwa bankowe i oszustwa związane z papierami wartościowymi.
Lynch z kolei twierdzi, że HP nie wie, co robi z Autonomy i nie rozumie jego technologii.
W 2019 roku współpracownik Lyncha, były dyrektor finansowy Autonomy Sushovan Hussain, został skazany w Stanach Zjednoczonych na pięć lat więzienia za oszustwa.
Źródło: Reuters