MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców

MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców
MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców
TVN24 BiS
TVN24 BiSMFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest pod wrażeniem determinacji Ukraińców, którzy chcą wprowadzać reformy i przychylnym okiem patrzy na przyznanie temu państwu pomocy finansowej - mówi szefowa MFW Christine Lagarde.

Misja MFW na Ukrainie kończy się w piątek. Eksperci są w Kijowie od 4 marca. Oceniają stan tamtejszej gospodarki i określają podstawowe parametry programu pomocy finansowej jakiej fundusz ma udzielić Ukrainie. Nowe władze tego kraju zabierają o co najmniej 15 mld dolarów. To, ile ostatecznie dostaną, zależy od wniosków wizytujących Kijów ekspertów.

Rozmowa o pomocy

Szefowa MFW Christine Lagarde spotkała się w Waszyngtonie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Po rozmowie stwierdziła, że reformy i pomoc finansowa MFW ma pomóc Ukrainie na powrót na ścieżkę stabilnego rozwoju gospodarczego i zrównoważanego wzrostu przy jednoczesnej ochronie najbiedniejszych. - W Kijowie w ramach misji rozpoznawczej pracują eksperci MFW. Po jej zakończeniu fundusz wyda ocenę sytuacji gospodarczej i zalecenia. Zależy nam, aby pomóc Ukrainie na jej drodze do stabilności gospodarczej i dobrobytu - stwierdza w oświadczeniu Lagarde.

Misja MFW

Nowe władze Ukrainy zabiegają o pożyczkę w wysokości "co najmniej 15 mld dolarów". Poprzedni program pomocy dla Ukrainy został przerwany w roku 2011, ponieważ ówczesne władze tego kraju odmówiły zlikwidowania subwencji na gaz. Od tego czasu na Ukrainę trafiały różne misje MFW, ale wszystkie kończyły się niepowodzeniem.

Autor: msz/klim/ / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Pozostałe wiadomości