Najnowsze

Kup w Polsce, zapłać w jenach

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCzy kredytowanie w jenach przyjmie się w Polsce?

Na rynku kredytów hipotecznych pojawił się nowa oferta pożyczkowa: kredyt w jenach. Jego oprocentowanie wynosi 2 procent rocznie (plus marża, którą pobiera bank). Oznacza to, że właśnie w jenach można najtaniej sfinansować zakup mieszkania.

O pojawieniu się oferty kredytów w jenach donosiliśmy już w czerwcu. Teraz pojawia się matka Metrobank - stworzona przez Noble Bank do sprzedaży produktów finansowych. Kredyt jest dostępny w sieci sprzedaży jednego tylko pośrednika finansowego.

Oferta jest przeznaczona dla bogatszych klientów: minimalna kwota kredytu to pół miliona złotych. Maksymalny okres finansowania to 30 lat. Dlatego wysokość raty kredytu w jenach przedstawia się tak korzystnie.

W jenach dla lepiej zarabiających

Minimalna kwota, na jaką można się zadłużyć w jenach, świadczy o tym, że Metrobank ofertę kieruje przede wszystkim do klasy średniej mieszkającej w dużych miastach. Za pół miliona złotych można kupić 50-metrowe mieszkanie w stolicy, albo 75-80-metrowe na jej obrzeżach. Kwota wystarczy także np. na zakup 70 metrów we Wrocławiu czy Krakowie.

Kredyt w jenach, podobnie jak kredyt we frankach, jest obarczony wyższym ryzykiem kursowym, dlatego przeznaczono go dla osób lepiej zarabiających. Dodatkowo ryzyko związane ze zmianą kursu waluty uwzględniane jest przy ocenie zdolności kredytowej. Finansowanie udzielane jest tylko wówczas, gdy klienta stać realnie na kredyt o połowę wyższy.

Do tej pory ekskluzywnie

Do tej pory finansowanie w jenach dostępne było wyłącznie dla klientów bankowości prywatnej, którzy oddawali w zarządzanie aktywa w wysokości przynajmniej 0,5 mln zł. Taka ofertę ma np. BRE. - Udzielamy pożyczek w japońskiej walucie nie tylko na zakup domu czy mieszkania. Klienci private bankingu chętnie finansują tego rodzaju pożyczkami inwestycje giełdowe - mówi Arleta Sikora, dyrektor linii biznesowej z BRE Banku.

Gotowość finansowania zamożnych klientów jenem deklarował także wiosną tego roku BZ WBK, ale do tej pory nie udzielił żadnego takiego kredytu.

Źródło: tvn24.pl, "Polska", PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu