Konsumenci wciąż kręcą nosem

Najnowsze

TVN24Najbliższy rok będzie trudny - oceniają polscy konsumenci

Polscy konsumenci w październiku, co prawda lepiej niż miesiąc i rok temu oceniają obecną sytuację, ale mniej optymistycznie niż we wrześniu patrzą w przyszłość - podał w czwartek GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w październiku w porównaniu do września o 1,7 pkt. proc. do -19,2 pkt proc. i był wyższy niż przed rokiem o 0,9 pkt. proc.

W mieszanych nastrojach

Nastroje są jednak mieszane, konsumenci z większym optymizmem patrzą w przyszłość niż przed rokiem, ale widzą ją w ciemniejszych barwach niż w poprzednim miesiącu.

"Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,6 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -26,7 pkt proc., ale wyższym niż przed rokiem o 3,0 pkt proc." - napisano w komunikacie.

Lepiej ze skłonnością do zakupów

GUS podaje, że w ostatnim miesiącu konsumenci oceniają mniej niekorzystnie aktualne (czyli w ostatnich 12 miesiącach) i oczekiwane zmiany w sytuacji swoich gospodarstw domowych (w następnych 12 miesiącach), oczekiwane zmiany w sytuacji gospodarczej kraju (w następnych 12 miesiącach) oraz zasadność dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych w obecnej sytuacji.

"Natomiast bardziej niekorzystnie niż w poprzednim miesiącu konsumenci oceniają aktualne zmiany w sytuacji gospodarczej kraju (w ostatnich 12 miesiącach) oraz oczekiwane zmiany w poziomie bezrobocia i możliwości oszczędzania pieniędzy (w następnych 12 miesiącach)" - napisano.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24