Jesteś chory? L4 załatw czując się lepiej

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatZwolnienie chorobowe - kiedy dać je pracodawcy?

Czy informując pracodawcę o chorobie trzeba mieć na to od razu dowód w postaci wypisanego L4? - Nie ma takiej koniecznosci - uspokaja Izabela Szczygielska z kancelarii WKB. Zwolnienie chorobowe można dostarczyć później, bo lekarz może je wystawić z datą wsteczną.

Jak wyjaśnia prawniczka, pracownik powinien udać się do lekarza dopiero wtedy, gdy pozwoli mu na to stan zdrowia. - Lekarz może bowiem wystawić zaświadczenie o niezdolności kilka dni później, maksymalnie trzy dni później - powiedziała. Wyjątkiem są schorzenia psychiatryczne. - Wtedy to lekarz ocenia, na ile dni wstecz może wystawić zwolnienie - dodała.

Chory też z pensją

W okresie przebywania na zwolnieniu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Jest wypłacane przez pracodawcę maksymalnie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Wysokość świadczenia nie jest jednak jednakowa dla wszystkich i we wszystkich sytuacjach. - Chora kobieta w ciąży otrzymuje zawsze świadczenie w wysokości 100 proc. wynagrodzenia - poinformowała Szczygielska. - Z kolei osoba, która dozna urazu w drodze do pracy i jest z tego powodu niezdolna do pracy także otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia - dodała.

Jeśli pracownik wprowadzi pracodawcę w błąd informując o chorobie i nie przedstawi mu L4, to pracodawca ma prawo takiego symulanta zwolnić.

Autor: rf//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat