Japonia wynurza się z przepaści

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAMimo dobrych prognoz Banku Japonii, tokijski indeks Nikkei 225 spadł we wtorek o 2,86 proc.

Bank centralny w Tokio podnosi prognozy gospodarcze dla Japonii. Bank - który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,1 procent - uważa, że najgorsze w japońskiej gospodarce już minęło. Przyczyną takiego optymizmu jest wzrost eksportu i produkcji przemysłu - największy od 56 lat.

- Warunki gospodarcze przestały się pogarszać - podał bank w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu.

Bank Japonii dodał jednak, że sytuacja tej drugiej co do wielkości gospodarki świata w dużej mierze zależy od popytu, który nadal jest stosunkowo słaby.

Analitycy spodziewali się podniesienia prognoz, ale rynek wciąż jest zdania, że bank centralny nie powinien wycofywać się z zakupu obligacji korporacyjnych i ze wsparcia finansowego przedsiębiorstw. Analitycy spodziewają się powrotu do wzrostów w japońskiej gospodarce w dalszej części tego roku.

W kwietniu Japonia odnotowała najniższy od 22 lat poziom zamówień w przemyśle maszynowym. Wskaźnik osunął się o 5,4 procent wobec marca, do 7 miliardów dolarów. Spadek oznacza, że japońskie firmy przez najbliższe miesiące nie będą inwestowały w wyposażenie swoich fabryk.

W Japonii najmocniej od 22 lat spadły natomiast w maju ceny producentów - o 5,4 procent

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA