O gazowych rurociągach i emisji CO2 rozmawiał w Warszawie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak z komisarzem UE ds. energii, Guenterem Oettingerem. Komisarz poinformował, że unijna grupa robocza ma sprawdzić porozumienie Polski ws. umowy gazowej z Rosją
- W tej chwili zaczyna działać grupa robocza, która ze strony unijnej ma sprawdzić, na ile poszczególne punkty tej umowy pozostają w zgodzie z zasadami, z postanowieniami prawa europejskiego. Ze strony UE nie ma żadnych przeszkód, żeby do podpisania takiej umowy doszło - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Oettinger.
Umowa z przeszkodami
Porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku ma być podpisane - zgodnie z lutowymi zapowiedziami resortu gospodarki - w drugiej połowie marca.
Porozumienie gazowe zaopiniowało już polskie MSZ, jednak wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz, z którym w piątek rozmawiała PAP, nie ujawnił, czy opinia jego resortu jest pozytywna czy negatywna. - MSZ sporządziło opinię na potrzeby rządu i jest to dokument wewnątrzrządowy - powiedział Dowgielewicz. Potwierdził, że opinia została przekazana Ministerstwu Gospodarki. Resort gospodarki poinformował w piątek PAP, że opinia MSZ wpłynęła w trybie zastrzeżonym.
Komisarz Oettinger podkreślił, że Unii Europejskiej zależy na tym, aby w zakresie dostaw gazu z Rosji było pełne bezpieczeństwo oraz "żeby ta współpraca cechowała się długofalowymi i pewnymi umowami". - Jest to nasze wspólne zadanie, żeby tak było i żeby te wszystkie umowy, które są zawierane na dostawy z Rosji, były umowami, które w pełni odpowiadają wymogom europejskim - powiedział komisarz.
- Wiemy, że polska strona czyni bardzo silne starania (w sprawie umowy - red.) i mamy nadzieję, że w połowie tego roku wspólne uzgodnienia w tej dziedzinie nastąpią - dodał. Komisarz poinformował, że w przyszłym miesiącu zamierza spotkać się w Moskwie z przedstawicielami rosyjskiego rządu, a także Gazpromu.
Nie tylko gaz
Po rozmowach wicepremier Pawlak poinformował, że rozmowy dotyczyły zmniejszenia emisji CO2, zwiększenia efektywności w energetyce, także efektywności sieci przesyłowych, zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu. Poruszono również kwestie dotyczące energetyki jądrowej.
Komisarz Oettinger podkreślił on, że Polska jest krajem kluczowym, jeśli chodzi o europejską politykę energetyczną. - Polityka energetyczna Polski słusznie opiera się na bezpieczeństwie energetycznym. Dotyczy to szczególnie podstawowego postulatu uzyskania dla Polski pełnego bezpieczeństwa energetycznego, zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przemysłowych - zaznaczył.
Trwająca od czwartku dwudniowa wizyta unijnego komisarza w Warszawie jest jego pierwszą podróżą w tej roli od czasu objęcia funkcji w lutym br.
Źródło: PAP, tvn24.pl