Jak rozliczyć Belkę?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESKiedy i jak płacić podatek Belki

Od zysków kapitałowych musimy zapłacić 19-procentowy podatek. Jak i kiedy musimy rozliczyć się z tzw. podatku Belki mówił w TVN CNBC Biznes ekspert podatkowy z firmy Deloitte, Adam Mariuk.

Osoba, która poza dochodem z pracy osiąga też zysk z odsetek na lokacie bankowej, sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych czy akcji giełdowych musi uwzględnić go w swoim rozliczeniu podatkowym.

- Banki i domy maklerskie pobierają ten podatek bez udziału podatnika. Inwestorzy giełdowi muszą rozliczać się samodzielnie. Podatnik oblicza wysokość podatku od zysku na podstawie dokumentów przesłanych przez biuro maklerskie - jest to formularz PIT-8C - tłumaczy w nowym cyklu TVN CNBC Biznes - "Twój Brat PIT", Adam Marianiuk

Ekspert zaznacza, że jeśli inwestor sprzedając akcje poniósł straty, podatek go nie dotyczy. Stratę taką można natomiast odliczyć od zysków osiągniętych przez najbliższych pięć lat. Jest jednak jeden warunek - w jednym roku odliczenie nie może być wyższe niż 50 proc. poniesionych strat z roku poprzedniego.

Praca za granicą i polskie ulgi

Filip Świtała, Dyrektor Departamentu Podatkowego BDO Numerica, odpowiadał również na pytania widzów i internautów na temat rozliczania dochodów uzyskanych za granicą. Wyjaśniał też arkana odliczania ulgi na dzieci w zależności od ich wieku czy uzyskanych przez nie dochodów oraz mówił, w jakiej sytuacji i jak dokonać korekty rozliczenia. Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Filip Świtała odpowiada na pytaniaTVN CNBC BIZNES

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES