Huebner: strefa euro czeka na Polskę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESHuebner: strefa euro czeka na Polskę

- Polska jest na jak najlepszej drodze do spełniania wszystkich kryteriów wejścia do strefy euro - powiedziała w TVN CNBC Biznes Danuta Hueber, unijna Komisarz ds. Polityki Regionalnej. - Musimy jednak jeszcze usunąć wszystkie zagrożenia stojące na tej drodze - dodała.

Huebner zaznaczyła, że w tej chwili właściwie tylko inflacja jest takim czynnikiem, który może zagrażać naszej drodze do strefy euro. Liczy jednak na mądre decyzje ministra finansów, które tę przeszkodę usuną.

Komisarz zdementowała spekulacje, jakoby w Komisji Europejskiej mówiło się, o tym, że Polska będzie kolejnym krajem po Słowacji, który wejdzie do strefy euro. - Jednak wiele środowisk czeka na Polskę jako znaczącego członka tej strefy - mówiła Danuta Huebner.

Dobrze wykorzystane szanse

W środę Huebner była w Sejmie. Powiedziała, że Polska zajmuje 5. miejsce wśród nowych państw członkowskich UE w wykorzystaniu funduszy unijnych.

- Polska wykorzystuje szanse, które daje europejska polityka. Inwestycje realizowane w naszym kraju ze środków europejskich tworzą nowe miejsca pracy oraz przyczyniają się do wzrostu gospodarczego - podkreśliła Huebner podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE.

Władze i przedsiębiorcy razem

Wskazała również na pilną potrzebę dostosowania prawa ochrony środowiska oraz zamówień publicznych do dyrektyw unijnych. - Prawo zamówień publicznych nie jest w pełni dostosowane do prawa europejskiego. W przypadku ich niezgodności z przepisami unijnymi, poniesione wydatki na inwestycje mogą zostać uznane za niekwalifikujące się do zwrotu (ze środków unijnych) - podkreśliła.

Zdaniem komisarz, coraz lepiej w zakresie wykorzystania funduszy unijnych współpracują ze sobą władze rządowe i regionalne z przedsiębiorcami, naukowcami oraz organizacjami pozarządowymi.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES