Najnowsze

Choroby nowotworowe: gospodarka traci miliardy, ale na profilaktykę Polska wydaje niewiele

Najnowsze

TVN24 BiSIle kosztuje walka z rakiem?

Co najmniej 10 mld złotych traci polska gospodarka z powodu nowotworów - wyliczył portal tvn24bis.pl. We wtorek obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Jak ocenia Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO), w Polsce nowotwory stanowią pierwszą przyczynę przedwczesnych zgonów osób przed 65. rokiem życia. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2011 roku chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 144 tys. osób. Liczba zgonów z tego powodu wyniosła 92 tys., z czego 29,2 tys. w wieku produkcyjnym.

Jak informowało w liście do premiera i ministra zdrowia Polskie Towarzystwo Onkologiczne, utrata roku życia w przypadku śmierci osoby w wieku produkcyjnym oznacza stratę 350 000 zł. Oznacza to, że w sumie gospodarka traci ok. 10,2 mld zł.

Wydatki z państwowej kasy

To jednak nie jedyne koszty związane z rakiem. W ramach długofalowej strategii wykrywania i leczenia nowotworów budżet państwa wydaje rocznie 250 mln zł. To stała kwota zapisana w ustawie o Narodowym programie zwalczania chorób nowotworowych z 2005 roku. Z kolei nakłady na świadczenia onkologiczne rosną nieprzerwanie od 2007 roku, kiedy to wynosiły 1,97 mld zł. W 2009 roku było to już 2,8 mld zł. Same wydatki NFZ na chemioterapię zaplanowane w 2013 wyniosły 1,49 mln zł.

Dochodzą do tego wydatki na kampanie walki z rakiem ponoszone np. przez organizacje pozarządowe.

Jednak mimo rosnących nakładów wydatki na leczenie nowotworów na osobę w Polsce wciąż oscylują w Polsce około 1/3 średniej unijnej i są znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji.

Zarobić na lekach

Warto także przyjrzeć się wydatkom na leki. Rynek medykamentów to bowiem ogromny biznes. Jak podliczył IMS Health, w 2012 roku wydano na nie 965 mld dolarów. W tym roku ta wartość ma przekroczyć bilion. 15 proc. z niej stanowią wydatki na leki do chemioterapii.

Z danych zbieranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach programu o nazwie Globocan wynika, że w 2012 roku na świecie zdiagnozowano 14,1 mln nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, a 8,2 mln osób zmarło z ich powodu. Zgodnie z prognozami WHO liczba nowych zachorowań na raka będzie w najbliższym czasie bardzo szybko rosła. Statystyki wskazują, że znajdują się one w czołówce przyczyn zgonów ludzi na świecie, a niedługo staną się głównym zabójcą ludzi.

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu