Azjatyckie potęgi połączą siły? "Chiny i Indie to motor globalnego wzrostu"

Najnowsze


Połączenie działalności tzw. fabryki świata, którą są Chiny, i "światowego zaplecza biurowego", jakim są Indie, będzie motorem globalnego wzrostu gospodarczego - ocenił w środę prezydent ChRL Xi Jinping na łamach indyjskiego dziennika "The Hindu".

Swoją oceną - jak wskazuje agencja Reuters - chiński prezydent zmniejsza nieufność, która dzieli dwie azjatyckie potęgi. Xi rozpoczyna w środę wizytę w Indiach.

Wielomiliardowe obietnice

Nowy indyjski premier Narendra Modi pragnie bliższych stosunków z drugą potęgą gospodarczą świata, której przywódca przyjeżdża do Indii z obietnicami wielomiliardowych inwestycji kolejowych, drogowych i dotyczących budowy parków przemysłowych - odnotowuje Reuters. "Jako dwa motory napędowe azjatyckiej gospodarki musimy stać się współpracującymi ze sobą partnerami, inicjującymi wzrost gospodarczy" - czytamy w artykule Xi. Prezydent zwraca uwagę na silną bazę produkcyjną Chin, a w Indiach na sektor oprogramowania komputerowego i bazę naukową.

Indie stawiają na IT i farmację

Premier Modi będzie chciał uzyskać większy dostęp dla indyjskich firm na rynek farmaceutyczny i usług informatycznych w Chinach w celu zrównoważenia deficytu w obrotach handlowych z Państwem Środka. Jak poinformowali przedstawiciele indyjskich władz, przywódcy Chin i Indii mogą poruszyć również sprawę współpracy w zakresie cywilnych programów nuklearnych, czy rozwiązania kwestii wizowych. Reuters zwraca uwagę, że poza współpracą handlową stosunki między dwoma nuklearnymi mocarstwami charakteryzuje rywalizacja o surowce energetyczne i wpływy w regionie.

Autor: km / Źródło: PAP