44. Davos wystartowało. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

Aktualizacja:
Schwab: Przyszedł czas, żeby spojrzeć na zmiany, jakie zaszły w świecie
Schwab: Przyszedł czas, żeby spojrzeć na zmiany, jakie zaszły w świecie
TVN24 Biznes i Świat
Schwab: Przyszedł czas, żeby spojrzeć na zmiany, jakie zaszły w świecieTVN24 Biznes i Świat

44. doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii wystartowało. Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W tym roku zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów (z niemal 100 krajów), którzy porozmawiają m. in. o o zmianach klimatycznych, bezrobociu i kwestii zwiększania się różnic pomiędzy biednymi, a bogatymi. Relacje z Davos i rozmowy z gośćmi także w TVN24 Biznes i Świat.

Światowe Forum Ekonomiczna potrwa do 25 stycznia. Hasło to "Przekształcenie świata: konsekwencje dla społeczeństwa, polityki i biznesu.

Wśród uczestników tegorocznego spotkania znaleźli się m. in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, Ukrainy Wiktor Janukowycz, szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, szefowa MFW Christine Lagarde, szef Banku Światowego Jim Youn Kim, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, sekretarz skarbu USA Jacob J. Lew, W sumie w obradach weźmie udział ok. 2,5 tys. osób.

Przed spotkaniem w Davos
Przed spotkaniem w DavosTVN24 Biznes i Świat

Relacje w TVN24 Biznes i Świat

W Davos jest też specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat Jan Niedziałek, który podczas Forum będzie rozmawiał z gośćmi specjalnymi.

W środę gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Mark Otty, partner Zarządzający EY na Europę, Bliski Wschód, Indie i Afrykę. Tematem rozmowy będą prognozy gospodarcze dla regionu: czy widać oznaki ożywienia gospodarczego?

Gościem specjalnym TVN24 Biznes i Świat będzie Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI. Wojciech Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. W latach 1988 - 1991 był pracownikiem naukowym Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. W okresie 1989 - 1991 pełnił funkcję Doradcy Ministra Finansów, prof. Leszka Balcerowicza. W latach 1990 - 1995 był Prezesem Polskiego Banku Rozwoju S.A. Od 1996 do 1998 był Wiceprezesem Zarządu BRE Bank S.A, a następnie, od maja 1998 do listopada 2004 - Prezesem Zarządu. Od stycznia 2002 do listopada 2004 pełnił funkcje Członka Zarządu regionalnego Commerzbank AG. Odpowiadał za całość operacji Commerzbanku na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. W 1999 roku związał się z Grupą ITI. Od stycznia 2005 roku pełni funkcję jej Prezesa i Dyrektora Generalnego. Od 2005 roku zasiada w Radzie Nadzorczej TVN S.A. a od 2007 roku pełni funkcję jej Przewodniczącego. Od roku 2007 jest Wiceprezesem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wojciech Kostrzewa jest Członkiem Polskiej Rady Biznesu oraz rad nadzorczych firm krajowych i zagranicznych.

Z kolei w czwartek gościem Jana Niedziałka będą: Dennis Nally szef PricewaterhouseCoopers International, prezes PZU Andrzej Klesyk (twórca i szef Inteligo, pionierskiego projektu bankowości internetowej wspólnie z Bankgesellschaft Berlin Polska). Wcześniej Klesyk kierował zespołem, który stworzył Handlobank, detaliczne ramię Banku Handlowego w Warszawie SA. W latach 1989 – 1990 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W 1991 r. wyjechał do USA, gdzie pracował w takich firmach jak: Kidder, Peabody oraz Coopers & Lybrand w Nowym Jorku. W latach 1993-2000 był zatrudniony w londyńskim oddziale firmy McKinsey & Co. A). Rozmówcą TVN24 Biznes i Świat będzie też główny ekonomista i wiceprezes Global Insight Nariman Behravesh.

Przyszłość świata

Założyciel Forum Klaus Schwab podkreślił, że podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą rozmawiać o tym, w jaki sposób świat zmienia się w perspektywie światowego kryzysu. - Nadszedł czas, by spojrzeć na rzeczywistość poprzez zasadnicze zmiany, które dzieją się na świecie, w technologii, w społeczeństwach - powiedział Schwab. Ważnymi tematami kuluarowych rozmów będzie też przyszłość Syrii i Iranu. - Będziemy gościć przywódców, którzy mają duży wpływ na sytuację w regionie, w związku z tym jestem przekonany, że rezultaty ich rozmów będą mieć wpływ na całokształt naszych dyskusji - podkreślił Schwab.

Choć Forum staruje 22 stycznia, już we wtorek wieczorem (godz. 18.00) gości przywita jego założyciel Klaus Schwab. Wieczór zakończy się koncertem orkiestry z Sankt Petersburga.

W Davos pojawi się też prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jednak zdaniem Schwaba na razie jest za wcześnie, aby delegacja z Teheranu rozpoczynała rozmowy na temat potencjalnych inwestycji po ostatnim złagodzeniu niektórych sankcji. W jego opinii prezydent Rowhani i minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif powinni podjąć wysiłek w celu przekonania Zachodu, że Teheran chce wprowadzać w życie porozumienie z Genewy z 24 listopada ubiegłego roku ws. ograniczenia swojego projektu nuklearnego.

Forum w Davos zazębia się z międzynarodową konferencją na temat Syrii, zwaną jako Genewa 2, którą zaplanowano na 22 stycznia w kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim. Na Forum uda się część uczestników Genewy 2.

Kilka faktów

Na Forum w Davos na temat nierówności społecznych
Na Forum w Davos na temat nierówności społecznychTVN24 Biznes i Świat

Program Forum skoncentruje się w tym roku na kilku blokach tematycznych: innowacje i ich wpływ na życie ludzi oraz przedsiębiorstw; wzrost gospodarczy sprawiedliwy dla obywateli; nowe oczekiwania, przyszłość biznesu i zaufania do niego; bardziej zrównoważony rozwój. Wśród zaplanowanych sesji (blisko 250) są też te dotyczące zmian klimatycznych, perspektyw opieki zdrowotnej, bezrobocia wśród młodych, perspektyw gospodarczych w największych krajach świata.

Wśród uczestników Forum około 1,5 tys. to reprezentanci ponad dwudziestu grup branżowych. Najliczniej reprezentowana grupa to przedstawiciele rządów (288 uczestników), bankowość i rynek kapitałowy (230) i przedstawiciele mediów (225).

15 proc. uczestników Davos to kobiety, szefowie państw stanowią 8 proc. światowych szefów rządów, 5 proc. szefów państw, 17 proc. stanowisk ministerialnych. Średni wiek uczestników tegorocznego Forum to 52 lata dla mężczyzn i 49 dla kobiet.

Relacja z Davos, 22 - 25 stycznia, na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP