44. doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii wystartowało. Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W tym roku zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów (z niemal 100 krajów), którzy porozmawiają m. in. o o zmianach klimatycznych, bezrobociu i kwestii zwiększania się różnic pomiędzy biednymi, a bogatymi. Relacje z Davos i rozmowy z gośćmi także w TVN24 Biznes i Świat.
Światowe Forum Ekonomiczna potrwa do 25 stycznia. Hasło to "Przekształcenie świata: konsekwencje dla społeczeństwa, polityki i biznesu.
Wśród uczestników tegorocznego spotkania znaleźli się m. in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, premier Japonii Shinzo Abe, prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, Ukrainy Wiktor Janukowycz, szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, szefowa MFW Christine Lagarde, szef Banku Światowego Jim Youn Kim, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, sekretarz skarbu USA Jacob J. Lew, W sumie w obradach weźmie udział ok. 2,5 tys. osób.
Relacje w TVN24 Biznes i Świat
W Davos jest też specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat Jan Niedziałek, który podczas Forum będzie rozmawiał z gośćmi specjalnymi.
W środę gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Mark Otty, partner Zarządzający EY na Europę, Bliski Wschód, Indie i Afrykę. Tematem rozmowy będą prognozy gospodarcze dla regionu: czy widać oznaki ożywienia gospodarczego?
Gościem specjalnym TVN24 Biznes i Świat będzie Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI. Wojciech Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech. W latach 1988 - 1991 był pracownikiem naukowym Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii. W okresie 1989 - 1991 pełnił funkcję Doradcy Ministra Finansów, prof. Leszka Balcerowicza. W latach 1990 - 1995 był Prezesem Polskiego Banku Rozwoju S.A. Od 1996 do 1998 był Wiceprezesem Zarządu BRE Bank S.A, a następnie, od maja 1998 do listopada 2004 - Prezesem Zarządu. Od stycznia 2002 do listopada 2004 pełnił funkcje Członka Zarządu regionalnego Commerzbank AG. Odpowiadał za całość operacji Commerzbanku na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. W 1999 roku związał się z Grupą ITI. Od stycznia 2005 roku pełni funkcję jej Prezesa i Dyrektora Generalnego. Od 2005 roku zasiada w Radzie Nadzorczej TVN S.A. a od 2007 roku pełni funkcję jej Przewodniczącego. Od roku 2007 jest Wiceprezesem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wojciech Kostrzewa jest Członkiem Polskiej Rady Biznesu oraz rad nadzorczych firm krajowych i zagranicznych.
Z kolei w czwartek gościem Jana Niedziałka będą: Dennis Nally szef PricewaterhouseCoopers International, prezes PZU Andrzej Klesyk (twórca i szef Inteligo, pionierskiego projektu bankowości internetowej wspólnie z Bankgesellschaft Berlin Polska). Wcześniej Klesyk kierował zespołem, który stworzył Handlobank, detaliczne ramię Banku Handlowego w Warszawie SA. W latach 1989 – 1990 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W 1991 r. wyjechał do USA, gdzie pracował w takich firmach jak: Kidder, Peabody oraz Coopers & Lybrand w Nowym Jorku. W latach 1993-2000 był zatrudniony w londyńskim oddziale firmy McKinsey & Co. A). Rozmówcą TVN24 Biznes i Świat będzie też główny ekonomista i wiceprezes Global Insight Nariman Behravesh.
Przyszłość świata
Założyciel Forum Klaus Schwab podkreślił, że podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą rozmawiać o tym, w jaki sposób świat zmienia się w perspektywie światowego kryzysu. - Nadszedł czas, by spojrzeć na rzeczywistość poprzez zasadnicze zmiany, które dzieją się na świecie, w technologii, w społeczeństwach - powiedział Schwab. Ważnymi tematami kuluarowych rozmów będzie też przyszłość Syrii i Iranu. - Będziemy gościć przywódców, którzy mają duży wpływ na sytuację w regionie, w związku z tym jestem przekonany, że rezultaty ich rozmów będą mieć wpływ na całokształt naszych dyskusji - podkreślił Schwab.
Choć Forum staruje 22 stycznia, już we wtorek wieczorem (godz. 18.00) gości przywita jego założyciel Klaus Schwab. Wieczór zakończy się koncertem orkiestry z Sankt Petersburga.
W Davos pojawi się też prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jednak zdaniem Schwaba na razie jest za wcześnie, aby delegacja z Teheranu rozpoczynała rozmowy na temat potencjalnych inwestycji po ostatnim złagodzeniu niektórych sankcji. W jego opinii prezydent Rowhani i minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif powinni podjąć wysiłek w celu przekonania Zachodu, że Teheran chce wprowadzać w życie porozumienie z Genewy z 24 listopada ubiegłego roku ws. ograniczenia swojego projektu nuklearnego.
Forum w Davos zazębia się z międzynarodową konferencją na temat Syrii, zwaną jako Genewa 2, którą zaplanowano na 22 stycznia w kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim. Na Forum uda się część uczestników Genewy 2.
Kilka faktów
Program Forum skoncentruje się w tym roku na kilku blokach tematycznych: innowacje i ich wpływ na życie ludzi oraz przedsiębiorstw; wzrost gospodarczy sprawiedliwy dla obywateli; nowe oczekiwania, przyszłość biznesu i zaufania do niego; bardziej zrównoważony rozwój. Wśród zaplanowanych sesji (blisko 250) są też te dotyczące zmian klimatycznych, perspektyw opieki zdrowotnej, bezrobocia wśród młodych, perspektyw gospodarczych w największych krajach świata.
Wśród uczestników Forum około 1,5 tys. to reprezentanci ponad dwudziestu grup branżowych. Najliczniej reprezentowana grupa to przedstawiciele rządów (288 uczestników), bankowość i rynek kapitałowy (230) i przedstawiciele mediów (225).
15 proc. uczestników Davos to kobiety, szefowie państw stanowią 8 proc. światowych szefów rządów, 5 proc. szefów państw, 17 proc. stanowisk ministerialnych. Średni wiek uczestników tegorocznego Forum to 52 lata dla mężczyzn i 49 dla kobiet.
Relacja z Davos, 22 - 25 stycznia, na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl