Pierwszy długi weekend w 2023 roku przed nami. W związku z tym, już od dzisiaj na drogach będzie więcej policyjnych patroli. - Będą oni prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom. Policjanci reagować będą na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego - zapowiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Pierwsza okazja do długiego odpoczynku w 2023 roku pojawia się już w tym tygodniu. Święto Objawienia Pańskiego, znane też jako święto Trzech Króli, które jest obchodzone 6 stycznia, wypada w piątek. Oznacza to zatem trzydniowy weekend.
Nadkomisarz Robert Opas powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w związku z pierwszym długim weekendem mając na uwadze występujące zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym te spowodowane kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu, już dziś na polskie drogi wyjedzie zwiększona liczba policjantów ruchu drogowego. - Będą oni prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom. Policjanci reagować będą na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, kontrolować będą między innymi prędkość, stan techniczny pojazdów czy sposób przewożenia dzieci - zapowiedział.
Czytaj także: Dłuższy urlop w 2023 roku. Jak zaplanować wolne?
Opas zwrócił przy tym uwagę, że "w weekend najprawdopodobniej pogoda będzie zmienna". - Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do celu. Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy czy samochód jest sprawny, zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie światła mamy sprawne i czy wszystkie płyny są uzupełnione - zaapelował nadkomisarz.
Akcja "Myśl trzeźwo"
Robert Opas przypomniał, że oprócz standardowej pracy funkcjonariuszy do 15 stycznia policjanci prowadzą także akcję profilaktyczno-edukacyjną "Myśl trzeźwo".
- Celem tych działań jest uświadamianie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, tak zwanej nieświadomej nietrzeźwości kierującego, który spożywał alkohol poprzedniego dnia oraz możliwości bezpłatnego sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie w jednostkach policji - poinformował nadkomisarz.
Wypadki drogowe w 2023 roku
Opas przekazał też dane dotyczące wypadków od początku 2023 roku. Od 1 stycznia br. doszło do 115 wypadków drogowych, w których zginęło 18 osób, a 120 zostało rannych. W tym czasie policjanci zatrzymali 972 nietrzeźwych kierujących, najwięcej 2 stycznia - aż 410.
- Kierowcom przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych i w miejscach, gdzie ruch pieszych się kumuluje. Siedem z osiemnastu ofiar śmiertelnych to właśnie piesi, do których kierujemy apel o używanie elementów odblaskowych zapewniających pieszym znacznie większą widoczność po zmroku - wyjaśnił nadkomisarz.
Opas dodał przy tym, że okoliczności wypadków z ostatnich dni wskazują, że niestety nie wszyscy stosują się do zasad używania elementów odblaskowych. Tak było m.in. 2 stycznia w Zamościu w województwie lubelskim w godzinach wieczornych 33-latek jadąc osobowym seatem na nieoświetlonym prostym odcinku drogi, poza obszarem zabudowanym uderzył w pieszego. 47-letni pieszy nie posiadał elementów odblaskowych i poruszał się po nieprawidłowej stronie drogi. W wyniku zdarzenia pieszy zginął na miejscu.
Do kolejnego wypadku doszło 3 stycznia nad ranem w Łęczycy w województwie łódzkim. 23-latek jadąc cysterną na prostym, nieoświetlonym i niezabudowanym odcinku drogi potrącił pieszego, który - jak wynika ze wstępnych policyjnych ustaleń - wtargnął wprost pod jadącą ciężarówkę. Pieszy nie posiadał kamizelki odblaskowej. W wyniku odniesionych obrażeń również zginął na miejscu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com