Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że Polska będzie wnosić do Brukseli o wykreślenie z Krajowego Planu Odbudowy kamienia milowego, który zakłada wprowadzenie podatku od samochodów spalinowych.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała podczas konferencji prasowej, że w ramach renegocjacji Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie chciała wykreślenia kamienia milowego, który zakłada wprowadzenie podatku od samochodów spalinowych. Dodała, że pierwsze rozmowy na ten temat mają się odbyć w przyszłym tygodniu w Brukseli.
Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że 18 kwietnia projekt rewizji KPO po konsultacjach społecznych będzie opiniowany przez Komitet Monitorujący KPO, a po 20 kwietnia trafi na posiedzenie Rady Ministrów. Po zatwierdzeniu przez rząd zostanie oficjalnie przedstawiony Komisji Europejskiej.
Podatek od aut spalinowych w KPO
Wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zadeklarowano w Krajowym Planie Odbudowy, przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego.
- Pracujemy nad tym. Trwają rozmowy z ministerstwami, ale za wcześnie, by mówić o szczegółach. To, co ja chciałbym zrobić, to zaproponować rozwiązania najbardziej neutralne dla obywateli z finansowego punktu widzenia - deklarował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w niedawnej rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Jak wskazywał, opłata rejestracyjna miałaby wejść w życie w pierwszym kwartale 2025 roku, a podatek od posiadania w 2026 roku.
Polski KPO
Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dla Polski ponad 100 reform i inwestycji, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek.
Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ako photography/Shutterstock