W przyszłym tygodniu będzie szansa na obniżki ceny benzyny do 10 groszy na litrze - prognozują analitycy Biura Maklerskiego Reflex. Ceny oleju napędowego powinny pozostać stabilne lub lekko wzrosną. Analitycy portalu branżowego e-petrol zwrócili uwagę, że w mijającym tygodniu ropa wróciła na poziomy poniżej 100 dolarów za baryłkę.
Z danych Biura Maklerskiego Reflex wynika, że aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie: benzyna bezołowiowa 95 - 7,58 zł/l, bezołowiowa 98 - 8,27 zł/l, olej napędowy - 7,64 zł/l, a autogaz - 3,42 zł/l. Analitycy Refleksu zwrócili uwagę, że w tym tygodniu dynamika zmian cen na stacjach wyhamowała.
"To oznacza, że zgodnie z oczekiwaniami notowaliśmy kilkugroszowe obniżki średnich cen paliw. Należy podkreślić, że jednak na części stacji tankowanie w tym tygodniu było już droższe i bardziej mogli to odczuć tankujący diesla. Olej napędowy na wybranych stacjach drożał do 9 groszy na litrze, podczas gdy ceny benzyny rosły do 3-5 gr/l" - czytamy w piątkowym raporcie.
Ceny paliw w Polsce
"Ceny ropy Brent na koniec tygodnia spadły do poziomu poniżej 100 dol. za baryłkę, co niestety nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji na krajowym rynku paliw, zwłaszcza w odniesieniu do oleju napędowego. Wynika to z faktu, że o ile ceny benzyny na rynku europejskim w tym tygodniu wyraźnie spadały, to ceny oleju napędowego pozostały bardziej stabilne" - zauważyli analitycy BM Reflex.
Ich zdaniem spadki, które mogłyby nastąpić w wyniku obniżek na rynku ropy i paliw gotowych, zostały skompensowane przez osłabienie złotego wobec dolara. W konsekwencji hurtowe ceny oleju napędowego zmieniły się nieznacznie, a benzyna Pb 95 w hurcie staniała o 15 groszy na litrze i może jeszcze tanieć. Zdaniem analityków BM Reflex "w przyszłym tygodniu będzie szansa na obniżki ceny benzyny do 10 groszy na litrze, ceny oleju napędowego powinny pozostać stabilne lub lekko wzrosną".
Analitycy portalu branżowego e-petrol zwrócili uwagę, że najpewniej od soboty krajowi producenci paliw wprowadzą kolejne korekty do swoich cenników hurtowych. "Prognozy e-petrol.pl dla tego segmentu rynku na wtorek wskazują na możliwą stabilizację cen oleju napędowego oraz dalsze, ale już mniejsze niż do tej pory spadki dla hurtowych cen benzyn. Dla kierowców takie decyzje polskich producentów paliw oznaczają, że sytuacja cenowa na stacjach benzynowych również nie ulegnie gwałtownym zmianom" - wskazali.
W ich ocenie w przypadku benzyny 95 w trzecim tygodniu lipca można liczyć na niewielką korektę w dół. Jak dodali, stabilizacja cenowa powinna dotyczyć cen oleju napędowego i autogazu.
Ropa naftowa - notowania
Analitycy BM Reflex wskazali, że drugi tydzień z rzędu obserwujemy spadki cen ropy naftowej na światowych giełdach. "Notowania wrześniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent spadły chwilowo w rejon 94 dol. za baryłkę. W piątek rano ropa Brent kosztuje 99 dol. za baryłkę i jest 8 dol. na baryłce tańsza niż przed tygodniem. Rosyjska ropa Urals potaniała do około 65 dol. za baryłkę" - czytamy w piątkowym raporcie.
Przedstawiciele e-petrol zauważyli, że przyczyny spadków to przede wszystkim obawy o skutki recesji dla popytu na paliwa na rynku międzynarodowym. "Tego rodzaju obawy pojawiły się m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie wizję wyraźnych podwyżek stóp procentowych skojarzono ze spowolnieniem gospodarczym, które uderzyłoby w popyt na ropę. Dodatkowo wizja ograniczeń popytu wiąże się z kolejnymi ogniskami COVID-19 w Chinach i tego rodzaju doniesienia w początkach tygodnia spowodowały zjazd cen ropy w dół o ponad 7,5 dolara" - zwrócili uwagę.
Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół prognozy wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym i przyszłym roku o 0,1 mln baryłek dziennie do 1,7 mln baryłek dziennie i do 2,1 mln baryłek dziennie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock