Od dziś płacimy więcej za przejazd autostradą

Moto

Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/4

Od poniedziałku za przejazd odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin trzeba zapłacić więcej. Zmianie uległy stawki za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów.

Opłata za przejazd każdym z trzech odcinków dla motocykli i pojazdów osobowych wzrośnie z 20 do 22 złotych. W sumie zapłacimy więc 66 zł.

Wyższe opłaty na A2

Spółka Autostrada Wielkopolska podała, że od poniedziałku przejazd pojazdów kategorii 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach i motocykle) każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kosztuje 22 zł brutto (dotąd było to 20 zł). 33 zł wynosi opłata dla pojazdów kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) - wcześniej było to 31 zł.

Z 47 zł do 50 zł wzrosła opłata dla pojazdów kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami). Z 73 zł do 77 zł wzrosła opłata dla pojazdów kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami). Stawki opłat dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) wzrosły z 200 do 220 zł.

Videotolling

Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska poinformował, że nowy cennik "odzwierciedla realne koszty utrzymania autostrady, wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, obsługi kredytów, a także z powodu mocno rosnącej inflacji". Podał, że spółka zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na A2 elektroniczny system poboru opłat na bramkach przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Docelowo videotolling miałby objąć odcinek od Świecka do Konina.

Poprzednia podwyżka opłat dla pojazdów ciężarowych wprowadzona została w styczniu 2019 roku. Podwyżka opłat dla kierowców aut osobowych nastąpiła rok wcześniej.

Inne odcinki A2

Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostanie bez zmian (18 zł).

Pozostałym odcinkiem A2 (od Konina do Warszawy) zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek z Konina do Strykowa jest płatny i kosztuje 9,90 zł (dla samochodów osobowych).

CENNIK OPŁAT NA A2 - KATEGORIA 1 >

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Google Maps