Rząd rozpoczął prace nad projektem, który ma zminimalizować ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorców - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Zmiany miałyby obowiązywać od przyszłego roku.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przedstawiła informacje o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.
- Od dzisiaj zaczęła się praca i odpowiedni projekt przedstawimy, żeby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady, czyli aby ten ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorcę zminimalizować - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.
Wynagrodzenie chorobowe - zmiany
- Chcemy osiągnąć ten efekt w postaci rządowego projektu ustawy, tak aby w przyszłym roku to obciążenie wynagrodzeniem chorobowym zredukować do zera lub jakiegoś absolutnego minimum, jeśli chodzi o polskie przedsiębiorczynie, polskich przedsiębiorców - zadeklarował szef rządu.
Tusk wyjaśnił, że w tej chwili ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. wynagrodzenia, gdy pracownik jest na chorobowym, spada na przedsiębiorczynie i przedsiębiorców w wymiarze do 33 dni w skali roku. - My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS - powiedział premier.
- Zakładamy, że od pierwszego dnia powinien płacić za to ZUS, ale to oczywiście rodzi bardzo poważne konsekwencje finansowe - dodał. Podkreślił przy tym, że rząd chciałby uniknąć sytuacji, w której największymi beneficjentami takiego rozwiązania byłyby największe firmy, korporacje. - Nie to jest intencją - zastrzegł Donald Tusk.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock