Rządowy projekt ustawy w sprawie tak zwanego urlopu dla przedsiębiorców ma trafić do Sejmu do końca marca. Tak zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.
W porządku wtorkowego posiedzenia rządu znalazł się punkt dotyczący informacji ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców. Premier Donald Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu przypominał, że był to jeden z projektów, o którym była mowa w czasie kampanii wyborczej.
Premier Tusk o "urlopie dla przedsiębiorców"
- Chodzi o to, aby mikroprzedsiębiorcy, osoby samozatrudnione mogły podobnie jak inni pracujący mieć prawo do urlopu, w którym nie będą obciążeni finansowo składką ZUS-owską - wyjaśniał szef rządu.
- Warto pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni wtedy, kiedy są rzeczywiście na urlopie, z reguły nie wykonują tych czynności, które przynoszą im dochód. Oprócz tego są obciążeni obowiązkową składką ZUS-owską, dlatego dzisiaj przyjęliśmy informację pana ministra Hetmana, która zaowocuje założeniami, szybkimi konsultacjami, tak aby do końca marca projekt ustawy trafił do Sejmu - mówił premier Tusk.
Jak wskazywał, "zgodnie z tą ustawą każdy mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony, ale dotyczy to w ogóle osób prowadzących działalność gospodarczą, firmy będzie mógł wybrać jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS-owskiej".
Rząd chce, aby projekt wszedł w życie jeszcze w tym roku. - Mam nadzieję, że tutaj żadnych przeszkód nie będzie, typu weto prezydenta, i że będziemy mogli jeszcze w tym roku ten urlop dla polskich przedsiębiorców zafundować - powiedział Donald Tusk.
Na rządowych stronach w ubiegłym tygodniu zamieszczono informacje o planowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jak przypomniał we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, w pierwszych założeniach pisano o trzech miesiącach wakacji od ZUS.
Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który - w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat obrotowych - spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock