Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.
Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy, zauważa, że "jak świat jest długi i szeroki, istnieje mnóstwo możliwości zarabiania pieniędzy, od standardowych i szeroko znanych zajęć, po te unikalne, które przyciągają jednostki z wyselekcjonowanymi umiejętnościami".
- Kluczowa jest tu pasja, za którą zawsze warto podążać, bo to ona głównie sprowadza nas do bycia wyjątkowym w tym, co robimy, przy okazji dając nam świetnie zarobić. To właśnie te nietypowe profesje, wymagające specjalistycznej wiedzy i odwagi, często oferują wysokie wynagrodzenia. Ich specyfika sprawia, że są nie tylko ciekawe, ale również intratne - mówi
Połów luksusowych owoców morza
Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że "istnieją skorupiaki trzy razy droższe od homarów, a ich połów wiąże się z wielkim ryzkiem".
"Poławiacze pąkli kaczenic to specjaliści zajmujący się zbieraniem tych luksusowych owoców morza, które przytwierdzają się do skał w strefie przypływów i odpływów. Praca ta wymaga ogromnej fizycznej sprawności i wytrzymałości, a także odporności na stres, ponieważ odbywa się w trudnych i niebezpiecznych warunkach" - czytamy.
Kluczowa zasada polega na tym, aby poławiacze delikatnie odrywali pąkle od skał, dbając o to, by ich nie uszkodzić. "Pomimo ryzyka, jakie niesie ze sobą ta praca, wysokie wynagrodzenie oraz pasja do morza i przygody przyciągają wielu śmiałków do tego zawodu. Za jeden kilogram pąkli kaczenic można otrzymać ok. 100 euro, a w ciągu jednego połowu można ich nazbierać nawet 16 kg" - zwrócono uwagę.
Praca częściowo w przestworzach, częściowo na ziemi
Kolejny dobrzy płatny zawód dowodzi, że praca na wysokościach nie zawsze musi się wiązać z rzeczywistym pobytem nad ziemią.
"Wystarczy pasja do technologii i skompletowanie odpowiednich dokumentów, aby zostać pilotem drona. To zawód wymagający znajomości przepisów bezpieczeństwa, odpowiednich umiejętności oraz certyfikatu ULC. W Polsce konieczne jest zdobycie świadectwa kwalifikacji pilota drona. Szkolenia oferowane są m.in. w szkołach lotniczych, a ich koszt może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych" - czytamy.
"Praca jako pilot drona to połączenie pasji, kreatywności i technicznych umiejętności. Zarobki wahają się od 6000 do 10 000 zł miesięcznie netto, zależnie od rodzaju zleceń, które mogą obejmować zarówno proste sesje zdjęciowe, jak i zaawansowane prace takie jak mapowanie czy monitorowanie. Aby odnieść sukces, warto inwestować w sprzęt, doskonalić umiejętności i poszukiwać niszowych dziedzin, które pozwolą wyróżnić się na rynku" - zalecają eksperci Personnel Service.
Psi terapeuta
Na liście nietypowych zawodów znalazła się także interesująca opcja dla miłośników zwierząt. "Na znaczeniu zaczyna również zyskiwać praca ze zwierzętami i analiza ich zachowań w celu ich modyfikacji. Tym zajmuje się psi behawiorysta. Jego praca polega na identyfikacji przyczyny problemów behawioralnych psiego pupila i opracowanie odpowiedniej strategii terapeutycznej" - zwrócono uwagę.
"Zarobki behawiorysty psów mogą znacznie się różnić, zazwyczaj zależą od doświadczenia, lokalizacji i rodzaju praktyki. Specjaliści mogą otrzymywać nawet 7000 zł miesięcznie netto, szczególnie prowadząc własną działalność i posiadając solidną reputację wśród klientów. Praca ta wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale także empatii i umiejętności budowania zaufania z klientami, co czyni tę ścieżkę zawodową satysfakcjonującą dla pasjonatów zwierząt" - tłumaczą eksperci.
Zawód włamywacz
Jedną z ciekawszych pozycji zestawienia jest zawód etycznego hakera.
"Etyczny haker to specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego, który legalnie testuje systemy, sieci oraz aplikacje w celu wykrycia słabych punktów, zanim zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców. Praca ta polega na przeprowadzaniu testów penetracyjnych, analizie kodu źródłowego oraz symulacji ataków, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia" - podano.
"Etyczny haker musi posiadać dogłębną wiedzę na temat różnych technik hakerskich, systemów operacyjnych i protokołów sieciowych, a także umiejętność dokumentowania i raportowania swoich odkryć w sposób zrozumiały dla zespołów IT i menedżerów. Dzięki temu pomagają organizacjom wzmocnić ich zabezpieczenia i chronić cenne dane przed cyberatakami. Ich wynagrodzenie w Stanach Zjednoczonych może sięgać nawet 304 tys. dolarów rocznie" - czytamy.
Projektanci innych światów
W ostatnim nietypowym zawodzenie z zestawienia wymagana jest nie tylko znajomość najnowszych technologii, ale też kreatywność.
"Przenoszeniem ludzi do wymyślonych światów zajmowali się zawodowo od zarania dziejów autorzy powieści. Wraz z postępem technologicznym przybywa zawodów do kreowania nowej rzeczywistości. Jednym z najnowszych stanowisk jest projektant wirtualnej rzeczywistości (VR). To profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie urzekających i interaktywnych cyfrowych światów, które oferują użytkownikom wciągające doświadczenia" - opisuje Personnel Service.
"Wykorzystując swoją kreatywność i wiedzę techniczną, projektuje on złożone środowiska, od wirtualnych krajobrazów po rozbudowane miejskie przestrzenie, które można wykorzystać w różnych branżach, takich jak gry, edukacja, architektura czy opieka zdrowotna. Zgodnie z danymi glasdoor.com wynagrodzenie projektanta VR zależy od doświadczenia, lokalizacji i rodzaju projektów – początkujący mogą zarabiać od 64 tys. dolarów rocznie, a doświadczeni specjaliści nawet od 114 tys. dolarów rocznie" - czytamy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock