Rozbity garnek zmienia historię miasta, pochodzi z X wieku, czyli jest o trzysta lat starszy, niż powinien

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Trafili na ślady po osadnictwie z X wieku (materiał z 28.06.2021)
Trafili na ślady po osadnictwie z X wieku (materiał z 28.06.2021)Wojciech Mazurek
wideo 2/6
Wojciech MazurekTrafili na ślady po osadnictwie z X wieku

Okazuje się, że Włodawa (woj. lubelskie) jest starsza, niż dotąd sądzono. Odkopane przypadkowo podczas budowy plebanii w centrum miasta fragmenty ceramiki datowane są na początek X wieku. Co oznacza, że już wtedy istniała tam osada.

- Najstarsze źródło, w którym wymieniona jest Włodawa, to XIII-wieczna "Kronika halicko-wołyńska", która wspomina o tym, że właśnie we Włodawie książę Rusi Halickiej Daniel I Romanowicz spotkał się ze swym synem Lwem. Stąd też historycy wyciągnęli wniosek, że istnienie w tych okolicach grodziska należy datować właśnie na trzynaste stulecie. Teraz mamy dowody na to, że dzieje słowiańskiego osadnictwa sięgają jeszcze trzech wieków wstecz – mówi Wojciech Mazurek, który prowadził nadzór archeologiczny nad budową plebanii cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włodawie.

Właśnie podczas tych prac robotnicy natrafili na fragmenty glinianej ceramiki, która – jak się okazało – pochodzi z początków X wieku.

"Z fragmentów ceramiki da się złożyć garnek"

Zabytki odkopano na placu budowy plebaniiWojciech Mazurek

– Wszystko wskazuje na to, że przed wiekami zlokalizowane tu było palenisko. Z fragmentów ceramiki da się złożyć garnek, który był zresztą bogato zdobiony falistymi liniami. Nasi przodkowie wykonywali takie zdobienia za pomocą zużytych grzebieni. Te natomiast wykonywali fragmentami poroży, zazwyczaj jeleni – opowiada archeolog.

Fragment garnka z początku X wiekuWojciech Mazurek

Podczas prac wykopano też znacznie późniejsze zabytki - fragment XIX-wiecznej fajki oraz półgrosz Stanisława Augusta Poniatowskiego wybity w 1766 roku. Ale też i znaczenie wcześniejsze - fragment brzegu naczynia glinianego z epoki brązu (czyli z okresu około 1600-1400 lat przed naszą erą) oraz odpady krzemienne datowane na VIII - IV tysiąclecie przed naszą erą.

Być może czekają nas jeszcze kolejne odkrycia

Fragment brzegu naczynia glinianego z epoki brązuWojciech Mazurek

- Te ziemie były zresztą zamieszkałe od najdawniejszych czasów. W latach 60. ubiegłego wieku w pobliskiej wsi Suszno natrafiono na zgrzebło – czyli narzędzie używane do oprawiania skór – przynajmniej sprzed 120 tysięcy lat – zaznacza nasz rozmówca.

Być może czekają nas jeszcze kolejne odkrycia. – O ile obecnie robiony był wykop pod budowę włodawskiej plebanii, to kolejnym etapem prac będzie zagospodarowanie terenu wokół tejże plebanii – mówi Paweł Wira, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Odkopane zabytki trafią do muzeum w Zespole Synagogalnym we Włodawie.

Półgrosz Stanisława Augusta PoniatowskiegoWojciech Mazurek
Parafia prawosławna Narodzenia Najświętszej Marii Panny mieści się we Włodawie przy ulicy Kościelnej 11

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Mazurek

Pozostałe wiadomości