Przy wieży odkryli tajemniczy tunel. "Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne"

Źródło:
tvn24.pl
Szczebrzeszyn. Przy wieży zamkowej odkryty został tajemniczy tunel. Być może wykopali go polscy partyzanci (13.10.2022)
Szczebrzeszyn. Przy wieży zamkowej odkryty został tajemniczy tunel. Być może wykopali go polscy partyzanci (13.10.2022)Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie
wideo 2/7
WUOZ w Lublinie

Podczas prac przy odbudowie wieży zamkowej w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) odkryto tunel, który przechodzi przez jedną ze ścian budowli i biegnie w kierunku dawnej fosy. W źródłach historycznych nie ma o nim żadnych wzmianek. 

- Szczebrzeszyn to historyczne miasto lokowane pierwotnie na prawie ruskim, zapewne w początkach XIV wieku, a może nieco wcześniej. Najstarszą jego częścią jest tak zwane Wzgórze Zamkowe z pozostałościami budowli kamiennej utożsamianej z wieżą zamkową - mówi Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Dodaje, że trudno powiedzieć, kiedy powstał sam szczebrzeszyński zamek.

Po zdjęciu warstwy gruntu natrafili na wejście do tunelu Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Pierwsze wzmianki o mieście i zamku pochodzą z 1352 roku

- Na pewno miał charakter obronny i stał na wzgórzu nad doliną Wieprza. Być może wzniesiono go już we wczesnym średniowieczu. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1352 roku. Król Kazimierz Wielki, który obozował tu z wojskiem w trakcie wyprawy wojennej na Litwinów, wspomina w liście zarówno o istnieniu miasta, jak i zamku - zaznacza archeolog.

Późniejsze źródła mówią zaś o Dymitrze z Goraja herbu Korczak, który w XIV wieku był właścicielem Szczebrzeszyna i piastował tak ważne funkcje jak marszałek wielki koronny.

"Archaiczna enklawa porządku feudalnego aż do pierwszego rozbioru Polski"

Jak pisała archeolog prof. Irena Kutyłowska w artykule opublikowanym w 2015 roku w jednym z wydawnictw lubelskiego urzędu ochrony zabytków, Dymitr z Goraja otrzymał Szczebrzeszyn (wraz z przynależnym mu okręgiem grodowym jako prywatnym powiatem) w latach panowania króla Ludwika Węgierskiego.

Najlepiej zachowana jedna ściana Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Natomiast w 1388 roku nadanie zatwierdził król Władysław II Jagiełło. Dziedzic Szczebrzeszyna zyskał bardzo dużą władzę. Można powiedzieć, że dostał we władanie coś w rodzaju "księstwa udzielnego". Uposażony został bowiem senioralną zwierzchnością lenną. Był dla okolicznej szlachty najwyższym sędzią i prowadził ją pod swoją chorągwią podczas wypraw wojennych. Jak pisze prof. Kutyłowska, "prywatny powiat szczebrzeszyński pozostał archaiczną enklawą porządku feudalnego aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku".

Zamek spaliła miejscowa szlachta

Po tym jak Dymitr z Goraja zmarł i nie zostawił męskiego potomka, powiatem władali do 1462 roku jego bratankowie Gorajscy. Później dobra przeszły w ręce m.in. Tarnowskich, Kurozwęckich i Kmitów. Natomiast w 1593 roku powiat został kupiony przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który wcielił go do - utworzonej w 1589 roku - ordynacji Zamoyskich.

Budynek został opuszczony w latach 70. ubiegłego wieku Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Zanim to jednak nastąpiło, w 1583 roku - kiedy właścicielem dóbr był jeszcze Andrzej Górka - w szczebrzeszyńskim zamku wybuchł pożar. Wznieciła go okoliczna szlachta niezadowolona z tego, że musi podlegać pod sąd, którego siedzibą był właśnie zamek. Tym bardziej, że w budynku przechowywano "krzywdzące" ją dokumenty.

Została tylko, "wyrastająca" ze skarpy, wieża obronna

Jako że Andrzej Górka jeszcze w tym samym roku postarał się o odnowienie wszystkich spalonych dokumentów, to - jak wyjaśnia prof. Kutyłowska - "wielki pożar zamku, jako rozpaczliwy czyn ograniczonej w przywilejach szlachty nic nie zmienił w lokalnych warunkach prawnych, a jedynie zapoczątkował proces niszczenia szczebrzeszyńskiej siedziby średniowiecznej władzy feudalnej".

Tunel nie ma żadnej obudowy zabezpieczającej Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

- Ostatecznie po zamku pozostała tylko dwukondygnacyjna kamienna wieża obronna, która została zbudowana w taki sposób, że niejako "wyrasta" ze skarpy. W XVIII wieku wieża służyła jako miejsce, w którym odbywał się sąd - mówi Koman.

Czytaj też: Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

Budynek popadał w coraz większą ruinę

W XIX i XX wieku wieża była budynkiem mieszkalnym i stanowiła własność prywatną, popadającą w coraz większą ruinę.

- W połowie lat 70. XX wieku została opuszczona, w latach 80. i 90. zawaliło się zadaszenie, a potem ściany. Na powierzchni najlepiej zachowała się, a i to w niepełnej formie, tylko jedna z nich - zaznacza nasz rozmówca.

Odkryli tajemniczy tunel. "Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne"

W 2017 roku wzgórze zamkowe zostało przejęte przez gminę Szczebrzeszyn. Władze chcą uporządkować teren i odbudować wieżę jako punkt widokowy.

Roboty budowlane ruszyły wiosną 2022 roku. Latem, gdy usunięto ziemię obsypującą dolną część północnej ściany budynku (miało to na celu wzmocnienie jej fundamentów i konstrukcji), okazało się, że na poziomie około dwóch metrów poniżej powierzchni gruntu, ktoś wykuł w ścianie otwór wejściowy do tunelu.

Tak budynek wyglądał przed 1939 rokiem materiały Wojewódzkiego Urzędy Ochrony Zabytków w Lublinie, autor zdjęcia nieznany 

- Trudno powiedzieć jak długi jest ten tunel. Na pewno biegnie z wnętrza budynku w kierunku fosy, która znajdowała się niegdyś przy zamku. Został wydrążony w lessowym podłożu i nie posiada żadnej obudowy zabezpieczającej. Nie informowaliśmy o tym wcześniej, żeby nie kusić amatorów sensacji do wchodzenia do środka. Teraz wejście zostało zabezpieczone - mówi Koman. I dodaje: - Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne.

Czytaj też: Podczas remontu dworca skuli zabytkowe płytki. Prace wstrzymano, sprawa na policji

- Możliwe, że powstał jeszcze w średniowieczu, ale równie dobrze prawdziwe mogą być miejscowe przekazy, które mówią o tym, że wykonali go polscy partyzanci, którzy na wzgórzu zamkowym ukrywali się podczas niemieckiej okupacji - podkreśla archeolog.

Tunel będzie udostępniany zwiedzającym

Prace nad odbudową wieży mają potrwać do końca przyszłego roku. Jak informuje burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej, koszty opiewają na kwotę około 3,1 miliona złotych.

- Zamierzamy udostępniać zwiedzającym również odkryty tunel. Oczywiście najpierw będzie musiał być odpowiednio zabezpieczony - zaznacza burmistrz.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dziś niedziela handlowa. Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiał na konwencji swej partii w Warszawie. Jego ugrupowanie zarejestrowało także kandydatów z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

PiS zarejestrowało kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

Źródło:
PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24