Przy wieży odkryli tajemniczy tunel. "Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne"

Źródło:
tvn24.pl
Szczebrzeszyn. Przy wieży zamkowej odkryty został tajemniczy tunel. Być może wykopali go polscy partyzanci (13.10.2022)
Szczebrzeszyn. Przy wieży zamkowej odkryty został tajemniczy tunel. Być może wykopali go polscy partyzanci (13.10.2022)Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie
wideo 2/7
WUOZ w Lublinie

Podczas prac przy odbudowie wieży zamkowej w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) odkryto tunel, który przechodzi przez jedną ze ścian budowli i biegnie w kierunku dawnej fosy. W źródłach historycznych nie ma o nim żadnych wzmianek. 

- Szczebrzeszyn to historyczne miasto lokowane pierwotnie na prawie ruskim, zapewne w początkach XIV wieku, a może nieco wcześniej. Najstarszą jego częścią jest tak zwane Wzgórze Zamkowe z pozostałościami budowli kamiennej utożsamianej z wieżą zamkową - mówi Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Dodaje, że trudno powiedzieć, kiedy powstał sam szczebrzeszyński zamek.

Po zdjęciu warstwy gruntu natrafili na wejście do tunelu Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Pierwsze wzmianki o mieście i zamku pochodzą z 1352 roku

- Na pewno miał charakter obronny i stał na wzgórzu nad doliną Wieprza. Być może wzniesiono go już we wczesnym średniowieczu. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1352 roku. Król Kazimierz Wielki, który obozował tu z wojskiem w trakcie wyprawy wojennej na Litwinów, wspomina w liście zarówno o istnieniu miasta, jak i zamku - zaznacza archeolog.

Późniejsze źródła mówią zaś o Dymitrze z Goraja herbu Korczak, który w XIV wieku był właścicielem Szczebrzeszyna i piastował tak ważne funkcje jak marszałek wielki koronny.

"Archaiczna enklawa porządku feudalnego aż do pierwszego rozbioru Polski"

Jak pisała archeolog prof. Irena Kutyłowska w artykule opublikowanym w 2015 roku w jednym z wydawnictw lubelskiego urzędu ochrony zabytków, Dymitr z Goraja otrzymał Szczebrzeszyn (wraz z przynależnym mu okręgiem grodowym jako prywatnym powiatem) w latach panowania króla Ludwika Węgierskiego.

Najlepiej zachowana jedna ściana Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Natomiast w 1388 roku nadanie zatwierdził król Władysław II Jagiełło. Dziedzic Szczebrzeszyna zyskał bardzo dużą władzę. Można powiedzieć, że dostał we władanie coś w rodzaju "księstwa udzielnego". Uposażony został bowiem senioralną zwierzchnością lenną. Był dla okolicznej szlachty najwyższym sędzią i prowadził ją pod swoją chorągwią podczas wypraw wojennych. Jak pisze prof. Kutyłowska, "prywatny powiat szczebrzeszyński pozostał archaiczną enklawą porządku feudalnego aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku".

Zamek spaliła miejscowa szlachta

Po tym jak Dymitr z Goraja zmarł i nie zostawił męskiego potomka, powiatem władali do 1462 roku jego bratankowie Gorajscy. Później dobra przeszły w ręce m.in. Tarnowskich, Kurozwęckich i Kmitów. Natomiast w 1593 roku powiat został kupiony przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który wcielił go do - utworzonej w 1589 roku - ordynacji Zamoyskich.

Budynek został opuszczony w latach 70. ubiegłego wieku Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Zanim to jednak nastąpiło, w 1583 roku - kiedy właścicielem dóbr był jeszcze Andrzej Górka - w szczebrzeszyńskim zamku wybuchł pożar. Wznieciła go okoliczna szlachta niezadowolona z tego, że musi podlegać pod sąd, którego siedzibą był właśnie zamek. Tym bardziej, że w budynku przechowywano "krzywdzące" ją dokumenty.

Została tylko, "wyrastająca" ze skarpy, wieża obronna

Jako że Andrzej Górka jeszcze w tym samym roku postarał się o odnowienie wszystkich spalonych dokumentów, to - jak wyjaśnia prof. Kutyłowska - "wielki pożar zamku, jako rozpaczliwy czyn ograniczonej w przywilejach szlachty nic nie zmienił w lokalnych warunkach prawnych, a jedynie zapoczątkował proces niszczenia szczebrzeszyńskiej siedziby średniowiecznej władzy feudalnej".

Tunel nie ma żadnej obudowy zabezpieczającej Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

- Ostatecznie po zamku pozostała tylko dwukondygnacyjna kamienna wieża obronna, która została zbudowana w taki sposób, że niejako "wyrasta" ze skarpy. W XVIII wieku wieża służyła jako miejsce, w którym odbywał się sąd - mówi Koman.

Czytaj też: Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość i piękne parki narodowe. Lubelskie na weekend lub na dłużej

Budynek popadał w coraz większą ruinę

W XIX i XX wieku wieża była budynkiem mieszkalnym i stanowiła własność prywatną, popadającą w coraz większą ruinę.

- W połowie lat 70. XX wieku została opuszczona, w latach 80. i 90. zawaliło się zadaszenie, a potem ściany. Na powierzchni najlepiej zachowała się, a i to w niepełnej formie, tylko jedna z nich - zaznacza nasz rozmówca.

Odkryli tajemniczy tunel. "Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne"

W 2017 roku wzgórze zamkowe zostało przejęte przez gminę Szczebrzeszyn. Władze chcą uporządkować teren i odbudować wieżę jako punkt widokowy.

Roboty budowlane ruszyły wiosną 2022 roku. Latem, gdy usunięto ziemię obsypującą dolną część północnej ściany budynku (miało to na celu wzmocnienie jej fundamentów i konstrukcji), okazało się, że na poziomie około dwóch metrów poniżej powierzchni gruntu, ktoś wykuł w ścianie otwór wejściowy do tunelu.

Tak budynek wyglądał przed 1939 rokiem materiały Wojewódzkiego Urzędy Ochrony Zabytków w Lublinie, autor zdjęcia nieznany 

- Trudno powiedzieć jak długi jest ten tunel. Na pewno biegnie z wnętrza budynku w kierunku fosy, która znajdowała się niegdyś przy zamku. Został wydrążony w lessowym podłożu i nie posiada żadnej obudowy zabezpieczającej. Nie informowaliśmy o tym wcześniej, żeby nie kusić amatorów sensacji do wchodzenia do środka. Teraz wejście zostało zabezpieczone - mówi Koman. I dodaje: - Nie wspominają o nim żadne źródła historyczne.

Czytaj też: Podczas remontu dworca skuli zabytkowe płytki. Prace wstrzymano, sprawa na policji

- Możliwe, że powstał jeszcze w średniowieczu, ale równie dobrze prawdziwe mogą być miejscowe przekazy, które mówią o tym, że wykonali go polscy partyzanci, którzy na wzgórzu zamkowym ukrywali się podczas niemieckiej okupacji - podkreśla archeolog.

Tunel będzie udostępniany zwiedzającym

Prace nad odbudową wieży mają potrwać do końca przyszłego roku. Jak informuje burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej, koszty opiewają na kwotę około 3,1 miliona złotych.

- Zamierzamy udostępniać zwiedzającym również odkryty tunel. Oczywiście najpierw będzie musiał być odpowiednio zabezpieczony - zaznacza burmistrz.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wiesław Koman/ WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości
Ojciec mawiał: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Ojciec mawiał: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po ogłoszeniu prognozy wyników wyborczych we Francji na paryskim placu Republiki pojawiły się tłumy. Chociaż nie doszło do poważnych incydentów, policja musiała interweniować, o czym przekonał się korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch. - Relację przyjdzie mi skończyć z drapaniem w gardle i łzami w oczach - mówił po tym, jak funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Bez poważnych incydentów, choć gaz poszedł w ruch. Paryż zareagował na wynik wyborów

Bez poważnych incydentów, choć gaz poszedł w ruch. Paryż zareagował na wynik wyborów

Źródło:
PAP, TVN24

Francuzi zdecydowali w drugiej turze przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Dwa rekordy świata w lekkoatletyce pobite podczas jednych zawodów. Metallica znów zaskoczyła polską publiczność. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 8 lipca.

Francja zagłosowała, RBN u prezydenta, dwa rekordy świata pobite

Francja zagłosowała, RBN u prezydenta, dwa rekordy świata pobite

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 pojawią się przelotne opady deszczu, a miejscami także i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni. W całym kraju odczujemy ciepło.

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Premier Francji Gabriel Attal przekazał po ogłoszeniu sondażowych wyników drugiej tury wyborów parlamentarnych, że w poniedziałek złoży rezygnację ze stanowiska na ręce prezydenta Emmanuela Macrona. - Ugrupowanie polityczne, które reprezentowałem w tej kampanii, nie ma większości - tłumaczył swoją decyzję premier, który obronił mandat posła do Zgromadzenia Narodowego.

Premier Francji zapowiada rezygnację

Premier Francji zapowiada rezygnację

Źródło:
TVN24, Reuters

O 20 w niedzielę zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji. Według sondaży exit poll najwięcej mandatów zdobyła lewicowa koalicja Nowego Frontu Ludowego we Francji, co stawia ją na dobrej drodze do nieoczekiwanego zwycięstwa nad skrajnie prawicową partią Zjednoczenie Narodowe (RN).

Francuzi zdecydowali. Wyniki exit poll zaskoczeniem

Francuzi zdecydowali. Wyniki exit poll zaskoczeniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

"W Paryżu entuzjazm, w Moskwie rozczarowanie, w Kijowie ulga. To wystarczy, żeby być szczęśliwym w Warszawie" - napisał premier Donald Tusk po pierwszych sondażowych wynikach drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji.

Tusk komentuje wybory we Francji. "To wystarczy, żeby być szczęśliwym w Warszawie"

Tusk komentuje wybory we Francji. "To wystarczy, żeby być szczęśliwym w Warszawie"

Źródło:
tvn24.pl

"Prezydent, jako gwarant naszych instytucji, uszanuje wybór Francuzów" - podkreślono w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego. Jak dodano, Emmanuel Macron nie przewiduje wystąpienia w powyborczy wieczór.

Głos z Pałacu Elizejskiego

Głos z Pałacu Elizejskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajna prawica jest dziś skrajnie daleko od większości - stwierdził jeden z liderów Nowego Frontu Ludowego Jean-Luc Melenchon po ogłoszeniu wyników exit poll drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Kandydat na premiera z ramienia Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella ocenił z kolei, że wynik wyborów to "rzucenie Francji w ramiona skrajnej lewicy".

Melenchon mówi o "klęsce Macrona", Bardella wieszczy "koniec starego świata"

Melenchon mówi o "klęsce Macrona", Bardella wieszczy "koniec starego świata"

Źródło:
Reuters

Najpierw przybył do Ukrainy, a trzy później ku zaskoczeniu wszystkich spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Po tym jak premier Węgier Viktor Orban zapowiedział na poniedziałek "równie zaskakujące" wizyty okazało się, że przybył do Chin, gdzie ma przeprowadzić rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Orban wrócił z Rosji i zapowiedział "równie zaskakujące wizyty". Już wiadomo gdzie

Orban wrócił z Rosji i zapowiedział "równie zaskakujące wizyty". Już wiadomo gdzie

Źródło:
PAP

Z powodu zmian klimatu Żuławy Wiślane mogą zniknąć pod wodą, ponieważ są depresją - są położone poniżej poziomu morza. W tym stuleciu Żuławy będą regularnie zalewane przez duże sztormy na Bałtyku, którego poziom z całą pewnością wzrośnie. Jeszcze jest czas, by Żuławy ratować. - Polak mądry po szkodzie. Po pierwszym większym zalaniu Żuław się stworzy narodowy program ratowania Żuław i wtedy będzie się robić rzeczy, które powinniśmy byli robić 20-30 lat wcześniej - komentuje prof. Jacek Piskozub.

Żuławy Wiślane mogą zostać zalane przez morze. Co z tym robimy? "Polak mądry po szkodzie"

Żuławy Wiślane mogą zostać zalane przez morze. Co z tym robimy? "Polak mądry po szkodzie"

Źródło:
Fakty TVN

Niedziela w części kraju upływała pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

To jest rocznica powstania Paktu Północnoatlantyckiego, więc na czele polskiej delegacji powinien być prezes Rady Ministrów, który dysponuje realną władzą, a nie prezydent, który dysponuje władzą tytularną - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller, mówiąc o przyszłotygodniowym szczycie NATO.

Miller: prezydent sabotuje działania Rady Ministrów i innych instytucji

Miller: prezydent sabotuje działania Rady Ministrów i innych instytucji

Źródło:
TVN24

Co najmniej 12 osób zostało w sobotę rannych na południu Czech w wyniku paniki, która wybuchła podczas festiwalu. Dach namiotu, w którym odbywało się wydarzenie, zaczął uginać się pod naporem ulewnego deszczu.

Panika podczas festiwalu w Czechach. Są ranni

Panika podczas festiwalu w Czechach. Są ranni

Źródło:
PAP

Władze podejmują zdecydowane działania w celu powstrzymania epidemii w Namwom w Korei Południowej. Ponad tysiąc osób zatruło się tam norowirusem po zjedzeniu kimchi - popularnego w Korei dania z fermentowanej kapusty. Norowirusy powodują objawy zatrucia pokarmowego - biegunkę, boleści, wymioty.

Ponad tysiąc osób zatruło się po zjedzeniu kimchi

Ponad tysiąc osób zatruło się po zjedzeniu kimchi

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Potwierdzimy, że jesteśmy najpotężniejszym sojuszem w historii i że los Ukrainy jest w naszym żywotnym interesie - powiedział w niedzielę przed szczytem NATO w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Lammym. - Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jest żelazne, niezachwiane - stwierdził szef dyplomacji Wielkiej Brytanii.

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, "Guardian"

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Młoda mewa utknęła na dachu jednego z budynków w Ustce. Pomogli strażacy, którzy do jej oswobodzenia użyli podnośnika.

Próbowała odlecieć, utknęła na dachu

Próbowała odlecieć, utknęła na dachu

Źródło:
Kontakt24

Na to szkolenie dostają się tylko najlepsi z najlepszych i tylko najlepsi z nich dotrwają do końca. Młodzi piloci, zanim siądą za sterami F-16, muszą oswoić odrzutowe bieliki, a to wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności.

Na bielikach szkolą się najlepsi z najlepszych, przyszli piloci F-16. Co ich wyróżnia?

Na bielikach szkolą się najlepsi z najlepszych, przyszli piloci F-16. Co ich wyróżnia?

Źródło:
Fakty TVN

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl