W poniedziałek, 26 lipca, na rondzie Świdnickiego Lipca 80 w Świdniku (województwo lubelskie) ustawiony został helikopter. To słynny eksponat z 1979 roku, który wrócił po kilkumiesięcznej renowacji. Maszyna została między innymi odmalowana przy zachowaniu oryginalnych barw. We wnętrzu kabiny dodano nawet imitację przyrządów.
W 1979 roku na rondzie w Świdniku, w ramach obchodów 25-lecia miasta, ustawiony został śmigłowiec SM-1. Miał upamiętniać pierwszy helikopter wyprodukowany w świdnickich zakładach lotniczych. Z miejsca stał się wizytówką miasta.
W lutym 2021 roku maszyna została zdjęta z cokołu i oddana do renowacji. To z kolei związane było z obchodzonym w tym roku 70-leciem zakładów. Czyli, należącej dziś do włoskiego przedsiębiorstwa Leonardo Helicopters, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL - Świdnik SA (przed laty zakłady nosiły nazwę WSK Świdnik – przyp. red.). To tam właśnie śmigłowiec przeszedł renowację.
W SM-1 wymieniono wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne
Wymienione zostały wszystkie skorodowane rury podwozia oraz łopaty wirnika głównego. W całości wymieniono też wirnik ogonowy. Oprócz tego uzupełnione zostały ubytki w poszyciu kadłuba. Odświeżono także wnętrze kabiny i dodano imitację tablicy przyrządów.
Z kabiny śmigłowca trzeba było natomiast wyjąć siedemdziesiąt litrów śmieci i resztek po ptasich gniazdach. Teraz tego typu problemy mają się już skończyć. Helikopter zyskał bowiem siateczki, które mają chronić go przed ptakami. Dodatkowo wyszlifowano i pomalowano na nowo (przy zachowaniu oryginalnych barw) kadłub maszyny. Wymieniono też okna kabiny. Obecnie są przezroczyste.
Helikopter stanął na odnowionym cokole
Przy okazji remontu śmigłowca świdnicki magistrat ogłosił konkurs na projekt nowego cokołu, na którym miałby być ustawiony. Zgłoszono 21 prac, z czego pod głosowanie poddano 10. Mieszkańcy postawili jednak na tradycję i opowiedzieli się przeciw budowie nowego cokołu, wybierają odnowioną wersję "starego".
Helikopter wrócił na swoje miejsce w poniedziałek, 26 lipca. Wkrótce ma być też podświetlony. - Udało się przywrócić go do stanu świetności wspólnymi siłami miasta i PZL-Świdnik, chociaż oczywiście największe podziękowania należą się zakładowi, który zajął się pracami remontowymi. To piękny prezent na jubileusz 70-lecia PZL-Świdnik oraz dla miasta, które przecież wyrosło wokół fabryki. Na pewno będziemy dbali o śmigłowiec, a mieszkańców zapraszamy do jego podziwiania – komentuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Świdnik