Pod przydrożnym krzyżem zostawił blisko 100 tysięcy złotych

Autor:
pop
Źródło:
tvn24.pl
Nie daj się złowić na policjanta
Nie daj się złowić na policjanta Lubuska Policja
wideo 2/8
Lubuska PolicjaNie daj się złowić na policjanta

Na jego telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariusza CBŚP. Przekonała mężczyznę, by przekazał jej posiadaną w domu gotówkę. Miało to uchronić go przed kradzieżą pieniędzy. Stracił blisko 100 tysięcy złotych. Teraz oszustów szukają policjanci.

- W czwartek przed południem 89-letni mieszkaniec powiatu bialskiego odebrał telefon od kobiety podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji – informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowa policji w Białej Podlskiej. - W trakcie sprytnie prowadzonej rozmowy, kobieta ustaliła, że posiada on w domu oszczędności, po czym oświadczyła, że są zagrożone kradzieżą. Dodała, że z zabezpieczonych przez służby rozmów wynika, że sprawcy chcą włamać się do jego domu. Dlatego 89–latek powinien współpracować i przekazać policji oszczędności, które zostaną mu zwrócone po 24 godzinach. Miała być to prowokacja, która pozwoli zatrzymać złodziei na gorącym uczynku zdarzenia.

ZOBACZ: Oszustwo na dodatek mieszkaniowy. "Nasze pieniądze mogą zniknąć bezpowrotnie".

Zostawił gotówkę pod krzyżem

By potwierdzić swoją tożsamość, nieznajoma poprosiła 89-latka o wykonanie połączenia na numer 997 lub 112, nie rozłączając jednak trwającego połączenia. Mężczyzna postąpił zgodnie z poleceniem. Gdy uzyskał potwierdzenie, jak sądził, policjanta, a później prokuratora, że rozmawia z funkcjonariuszem, zdecydował się przekazać oszczędności.

Oszustka poleciła mu, by przygotował banknoty i pozostawił je w reklamówce pod jednym z przydrożnych krzyży. Tak też zrobił. Dopiero po całym zdarzeniu nabrał podejrzeń. Teraz oszusta szukają policjanci.

ZOBACZ: Wiadomość z linkiem do środków. "To próba oszustwa".

Ostrzeżenie przed oszustamiPolicja

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy

Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Apelujemy również do bliskich osób starszych - porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy, by nie paść ofiarą oszusta.

PRZECZYTAJ: Uwierzyła, że rozmawia z wnuczką, która ma kłopoty. Przekazała oszustom 88 tysięcy złotych i kosztowności.

Mazowiecka policja o oszustwach "na wnuczka" i "na policjanta"
Mazowiecka policja o oszustwach "na wnuczka" i "na policjanta"Mazowiecka policja

Autor:pop

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości