Znalazł na polu krzemienną siekierę sprzed tysięcy lat. "Jest to pewną sensacją" 

Siekiera leżała na polu
Markowicze. Mieszkaniec znalazł na swoim polu siekierę. Jej wiek specjaliści datują wstępnie na połowę trzeciego tysiąclecia przed naszą erą (materiał z 15.01.2023)
Źródło: WUOZ w Lublinie

Jeden z mieszkańców miejscowości Markowicze (woj. lubelskie) zauważył na swoim polu nietypowy przedmiot. Okazało się, że to krzemienna siekiera. Jej wiek specjaliści datują wstępnie na połowę trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. To - kolejne już - odkrycie na terenie powiatu biłgorajskiego konserwator zabytków nazywa "pewną sensacją".

W lipcu ubiegłego roku pisaliśmy o uczniu trzeciej klasy szkoły podstawowej, który znalazł na jednym z pól w miejscowości Dereźnia Majdańska krzemień datowany na lata między 3700 a 1900 rokiem przed naszą erą.

Teraz służby konserwatorskie informują o mieszkańcu miejscowości Markowicze (gmina Księżpol), który znalazł na swoim polu w pobliżu rzeki Tanew krzemienną siekierę. Oba te odkrycia miały miejsce na terenie powiatu biłgorajskiego.

Narzędzie wykonane przez ludność kultury amfor kulistych

Siekiera ma około 10 centymetrów długości  
Siekiera ma około 10 centymetrów długości  
Źródło: WUOZ w Lublinie

"Pierwsze oględziny zabytku zaprezentowanego na fotografii wskazują, że jest to czworościenna siekiera wykonana z krzemienia wołyńskiego, posiadającego szarą barwę z różnymi jej odcieniami, co wielokrotnie sprawia wrażenie, że jest to krzemień pasiasty" - informuje na Facebooku dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dodaje, że wszystkie powierzchnie siekiery są bardzo starannie wygładzone. Jak opisuje konserwator, z analizy porównawczej typologii siekier wynika, że jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych (nazwa pochodzi od charakterystycznego dla tej kultury typu wyrobów ceramicznych o kulistym brzuścu, czyli największej części danego naczynia - red.) i może być datowane na połowę trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.

Konserwator: takie odkrycia są rzadkie

"Znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie naszego województwa są nadal rzadkie. Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, niepowiązanymi z żadnymi obiektami archeologicznymi" - zaznacza konserwator, dodając do tej pory siekiery odkrywane były przeważnie we wschodniej części województwa lubelskiego oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie.

Jej grubość to 1,2-1,5 centymetrów
Jej grubość to 1,2-1,5 centymetrów
Źródło: WUOZ w Lublinie

Według niego pojawienie się takiego zabytku w południowej części Lubelszczyzny, w okolicach Biłgoraja, jest "pewną sensacją". Bo pozwala sądzić, że społeczność kultury amfor kulistych pojawiała się na znacznie większych obszarach niż dotychczas uważano.

Siekiera trafi do muzeum

"Poza tym odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo starożytne" - podkreśla dr Kopciowski.

Czytaj też: Prowadzili poszukiwania z wykrywaczem metali. Trafili na stos pocisków z czasów powstania styczniowego 

Informuje też, że odkryta siekiera zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, a w miejscu jej znalezienia przeprowadzona zostanie w najbliższym czasie inspekcja konserwatorska i inwentaryzacja nowego stanowiska archeologicznego.

Siekiera leżała na polu
Siekiera leżała na polu
Źródło: WUOZ w Lublinie
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: