Saperzy usunęli kilkusetkilogramowy niewybuch. 14 tysięcy mieszkańców wróciło do domów po ewakuacji

kontakt1
Ewakuacja mieszkańców osiedla w Lublinie
Źródło: TVN24

Zakończyły się działania saperów w rejonie ulicy Wrońskiej w Lublinie. Blisko 14 tysięcy osób, które w piątek rano musiało zostać ewakuowanych w związku z odnalezieniem w tym miejscu niewybuchu, wróciło do swoich domów.

Informację o zakończeniu działań podało w mediach społecznościowych około godziny 14 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak przekazano, niewybuch został zabrany przez patrol saperski z Dęblina i zostanie zneutralizowany na poligonie w Nowej Dębie (woj. podkarpackie).

Ewakuacja zaczęła się o godzinie 7 rano w piątek i miała trwać do 11.30. O zakończeniu tego etapu działań lubelski urząd miasta poinformował tuż po godzinie 13. W akcję ewakuacyjną zaangażowanych zostało około 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i policjantów.

- Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ulicy Pawiej, od południa ulica Pawia i Długa, od wschodu ulica Krańcowa, Witosa i ulica Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy - poinformowała w czwartek rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Duma.

Niewybuch w Lublinie. Akcja służb
Niewybuch w Lublinie. Akcja służb
Źródło: Justyna/Kontakt24

- Według mojej oceny miasto stanęło na wysokości zadania. Wszystko jest przygotowane, mieszkańcy są powiadomieni. Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i nie spotkałem żadnego, który by nie wiedział o tej sytuacji – stwierdził w rozmowie z TVN24 mężczyzna mieszkający w jednym z ewakuowanych bloków. Inny zapewnił, że czuje się dobrze poinformowany i wszystkie informacje są podawane na bieżąco. 

Dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymagających opieki pielęgniarskiej i lekarskiej przygotowane zostały miejsca w Domu Pomocy Społecznej Kalina (ul. Kalinowszczyzna 84) oraz Betania (al. Kraśnicka 223). Z kolei osoby leżące były transportowane do sali gimnastycznej VI LO przy ul. Mickiewicza 36.

- W tych miejscach będzie również zapewniona pomoc psychologiczna - informowała przed rozpoczęciem ewakuacji rzeczniczka prezydenta Lublina. Pomoc psychologiczną - dodała - można również uzyskać dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600.

Transport do miejsc tymczasowego pobytu zapewniły pojazdy MPK Lublin, Straży Miejskiej oraz pojazdy medyczne. W strefie ewakuacji komunikacja miejska do momentu rozpoczęcia działań saperów kursowała bez zmian i była bezpłatna.

200 terytorialsów i policjantów

Oficer prasowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Marta Gaborek powiedziała, że w ewakuację zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy. - Część informuje ludność o prowadzonej ewakuacji, a inni pomagają pogotowiu ratunkowemu w ewakuacji osób, które nie są w stanie o własnych siłach opuścić mieszkań – wyjaśniła.

Nadkom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przekazał, że w akcję zaangażowanych jest ponad 100 funkcjonariuszy. - Policjanci od wieczora informowali mieszkańców o konieczności opuszczenia swoich mieszkań – powiedział.

Specjalny numer informacyjny

Dla mieszkańców uruchomiono całodobowy specjalny numer informacyjny: 81 466 17 13. W piątek od godziny 7.30 informacji udziela miejska infolinia: 81 466 10 00. Można również dzwonić pod numerem Straży Miejskiej: 986 lub 81 466 50 20.

- Według zapowiedzi dowódcy patrolu saperskiego akcja usuwania niewybuchu powinna potrwać około dwóch godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia, a mieszkańcy zostaną odwiezieni przez autobusy MPK do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów - przekazała rzeczniczka.

Prezydent Lublina: wszyscy potrzebujący otrzymają pomoc i bezpieczne schronienie

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk cytowany w komunikacie podał, że niezwłocznie po otrzymaniu informacji o znalezieniu niewybuchu zwołano miejski sztab kryzysowy. "Wszystkie nasze jednostki są w gotowości i ściśle współpracują z Policją i Wojskiem oraz Strażą Pożarną, czyli służbami odpowiedzialnymi za cały proces związany z zabezpieczeniem i unieszkodliwieniem pocisku" - przekazał.

Żuk zapewniał, że wszyscy potrzebujący otrzymają ze strony miasta pomoc i bezpieczne schronienie. "Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej jeszcze dzisiaj rozpoczną akcję informacyjną wśród mieszkańców, odwiedzając mieszkania i domy. Sytuacja jest pod pełną kontrolą" - napisał prezydent i apelował o zachowanie spokoju oraz stosowanie się do poleceń służb koordynujących ewakuację.

Niewybuch znaleziono w rejonie ulicy Wrońskiej
Niewybuch znaleziono w rejonie ulicy Wrońskiej
Źródło: Justyna/Kontakt24

Za zabezpieczenie terenu, na którym znajduje się niewybuch odpowiadała policja, zaś za przeprowadzenie akcji ewakuacji mieszkańców miasto, na podstawie decyzji dowódcy patrolu saperskiego.

Niewybuch znaleziony podczas prac ziemnych

W czwartek przed południem w rejonie ulicy Wrońskiej 1 pracownik budowlany podczas prac ziemnych natrafił na niewybuch. Miejsce znaleziska zabezpieczyła policja, wezwani zostali wojskowi saperzy, którzy po południu wyznaczyli strefę ewakuacji.

W piątek po południu grupa saperska podjęła niespełna 400-kilogramowy niewybuch, którego pole rażenia oszacowano na około 800 metrów Na tym terenie – według danych ratusza – mieszka ok. 13,7 tys. osób.

Niewybuch znaleziono na terenie, gdzie przed II wojną światową mieściła się fabryka samolotów. Po zajęciu Polski Niemcy założyli tam obóz jeniecki, obóz pracy, miejsce segregacji i magazynowania mienia zrabowanego Żydom. Obecnie powstaje tam duże osiedle mieszkaniowe.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: