Amerykańska krata lotnicza z II wojny światowej trafi do izby pamięci. "Służyła Sowietom do budowy lotnisk" 

Źródło:
tvn24.pl
Kraśnik. Darczyńcy przekazali społecznemu opiekunowi zabytków amerykańską kratę lotniskową z czasów II wojny światowej (materiał z 12.11.2021)
Kraśnik. Darczyńcy przekazali społecznemu opiekunowi zabytków amerykańską kratę lotniskową z czasów II wojny światowej (materiał z 12.11.2021)Dominik Szulc
wideo 2/6
Dominik Szulc

Amerykańska krata lotniskowa, wykorzystywana w latach 1944-45 przez Armię Czerwoną do budowy pasów startowych, do niedawna osłaniała okno młyna pod Kraśnikiem (województwo lubelskie). Teraz darczyńcy przekazali ją społecznemu opiekunowi zabytków. Eksponat trafił do izby pamięci. Niektóre z takich krat służyły po wojnie także jako ogrodzenia przydrożnych kapliczek.

Kraty lotniskowe (nazywane dziś nieraz eko kratkami) wykorzystywane są na trawiastych pasach startowych. Kładzie się je na trawie i łączy ze sobą, dzięki czemu pas jest utwardzony i mogą na nim lądować samoloty. Taką metodę stosowano też podczas II wojny światowej. Opowiemy o powojennych losach jednej z takich krat.

Sowieckie lotniska polowe pod Kraśnikiem

- Żeby dobrze zrozumieć dzieje tego eksponatu, trzeba cofnąć się do końcówki lipca 1944 roku, kiedy prące na zachód wojska radzieckie osiągnęły linię Wisły. Jednak po tym, jak 1 sierpnia w Warszawie wybuchło powstanie, Józef Stalin wydał rozkaz wstrzymania ofensywy. Taki stan trwał do połowy stycznia 1945 roku – opowiada dr Dominik Szulc, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego.

Właśnie w tym okresie - od końca lipca 1944 do połowy stycznia 1945 – w okolicach Kraśnika powstały dwa sowieckie lotniska polowe. Jedno w Studziankach w gminie Zakrzówek, a drugie w Dzierzkowicach-Zastawiu z gminie Dzierzkowice.

- Miejsce nie jest przypadkowe, bo tereny te z jednej strony leżały dość blisko ówczesnej linii frontu, ale jednocześnie dostatecznie daleko, aby być poza zasięgiem niemieckiej artylerii – zaznacza historyk.

Eksponat osłaniał do tej pory okno młyna Dominik Szulc 

Pas startowy zbudowany na trawie z krat

Technika budowy pasów startowych polegała na kładzeniu na trawie, połączonych ze sobą krat o wymiarach metr na metr, które Rosjanie dostawali od Amerykanów w ramach pomocy z programu lend-lease.

- Myśl techniczna przyszła więc z USA. Z jednej strony, dzięki takim kratom pas był utwardzony, a z drugiej – jako że pomiędzy prętami przerastała trawa – był on z góry mało widoczny dla niemieckich pilotów wysłanych za linię Wisły – tłumaczy dr Szulc.

Losy krat lotniczych

Historyk znalazł w źródłach informacje, że jeszcze w czasie trwania wojny pasy startowe były rozkradane przez okoliczną ludność. - Zachowały się raporty Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kraśniku jeszcze z jesieni 1944 roku, z których wynika że Armia Czerwona zwracała się do tego urzędu z prośbą o pomoc w zapobieganiu kradzieży krat. A były one wykorzystywane przez tutejszych rolników do bardzo różnych celów. Chociażby do utwardzania terenu czy ostrzenia kos – tłumaczy nasz rozmówca.

Takich próśb do UB było sporo, co dowodzi, że najwyraźniej armia niedostatecznie pilnowała lotnisk, a UB albo nie podejmował żadnych działań, albo – świadomie lub nieświadomie – podejmował je nieskutecznie.

Ogrodzenie kapliczki z amerykańskich krat, chodnik z niemieckich płyt

- Ta krata, która została mi przekazana, była wstawiona do okna młyna stojącego pod Kraśnikiem. Kraty wykorzystywane były też chociażby jako ogrodzenia przydrożnych kapliczek. Znam trzy takie przykłady – dwa w Kraśniku przy ulicy Jagiellońskiej i ulicy Narutowicza oraz jeden w Podlesiu niedaleko Kraśnika. Oczywiście ogrodzenia były przez te wszystkie lata przemalowywane, ale nie zmienia to faktu, że przy ich budowie wykorzystano amerykańskie kraty – mówi dr Szulc.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przy okazji opowiada, że z kapliczką przy ulicy Jagiellońskiej związana jest jeszcze jedna ciekawa historia.

- Otóż podczas okupacji niemieckiej przy jednej z ulic w Kraśniku, którą Niemcy nazwali Victoriastrasse, wyłożony został chodnik. Jako budulec wykorzystano, wyprodukowane w Niemczech płyty chodnikowe. Po wojnie – prawdopodobnie po to, żeby w miejscu publicznym nie było widać napisów z nazwą niemieckiego producenta – chodnik został rozebrany, płyty zaś w jakiś sposób trafiły do cywili. Być może zostały gdzieś porzucone, a oni sobie je wzięli, może odkupili je od miejskiej rady narodowej. Tak czy owak, płyty posłużyły do budowy chodnika prowadzącego do kapliczki. Mieliśmy więc przy ulicy Jagiellońskiej katolicką kapliczkę z 1951 roku, której ogrodzenie powstało z amerykańskich krat zabranych z sowieckiego pasa startowego, a dojście do kapliczki zbudowano z niemieckich płyt chodnikowych – uśmiecha się nasz rozmówca.

Eksponaty trafiły do izby pamięci

Niemieckie płyty, które niedawno zostały zastąpione nowymi, trafiły do tworzonej przez urząd miasta izby pamięci w piwnicach zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 26. Tam też Dominik Szulc, jako koordynator przygotowywanej ekspozycji, przewiózł podarowaną kratę z młyna.

- Kamienicę wzniesiono w początku XX wieku. W czasie II wojny mieściła się tu siedziba Reichsführera SS i Gestapo, natomiast po wojnie wspomniany już wcześniej Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach funkcjonował najpierw areszt Gestapo, a później areszt Urzędu Bezpieczeństwa – mówi historyk.

Kraty były dostarczane Armii Czerwonej w ramach amerykańskiej pomocy z programu lend-leaseDominik Szulc 

Krata lotniskowa idealnie wpisuje się w szykowaną wystawę, bo izba pamięci ma już cylinder z sowieckiego samolotu, wyciągnięty z rzeki przy dawnym lotnisku w gminie Dzierzkowice.

Pamiątki z międzywojnia i ceramika z XVI-XVIII wieku

- Udało się nam też pozyskać fragmenty niemieckiego czołgu średniego Panzerkampfwagen III. Na szczególną uwagę zasługują ponadto przedwojenne szyny kolejowe pochodzące z infrastruktury Centralnego Okręgu Przemysłowego, na których zachował się napis: "Huta im. Józefa Piłsudskiego, 1938" – wylicza Dominik Szulc.

Jak pisaliśmy w czerwcu, do izby trafiło też 14 urn z ziemią z pól partyzanckich bitew czasów II wojny światowej, które wydobyto sprzed Pomnika Partyzanta w centrum Kraśnika.

- Mamy też około 18,5 tysiąca zabytków pochodzących z badań archeologicznych. To między innymi ceramika naczyniowa i metalowe przedmioty głównie z okresu od XVI do XVIII wieku – zaznacza nasz rozmówca.

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt wystroju izby. Wstępnie można założyć, że ekspozycja będzie gotowa wiosną przyszłego roku.

Krata trafiła do izby pamięci, która powstaje w Kraśniku przy ulicy Kościuszki 26

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dominik Szulc

Pozostałe wiadomości

40-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost poziomu życia, rozwój gospodarczy oraz poprawa zdrowia - to według szwedzkiego dziennika "Dagens Industri" niektóre z sukcesów akcesji 10 państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej w 2004 roku. Straconą szansą jest zaś postawa części wschodnioeuropejskich polityków, którzy mogli moralnie odnowić "starą Unię", a stali się awanturnikami.

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

Źródło:
PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

W pobliżu lotniska sportowego należącego do aeroklubu w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) doszło do wypadku. Według wstępnych ustaleń, skoczek został zniesiony przez wiatr i niefortunnie upadł. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Nowa odsłona 20-letniego sporu o przyszłość jednej z gmin pod Białymstokiem. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiedział niedawno wydzielenie gminy Grabówka z Supraśla, zgodnie z rozporządzeniem z czasów rządu Ewy Kopacz. Przeciwnicy secesji chcą natomiast ponownego referendum. A chodzi, jak zwykle, o pieniądze. 

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

27 książek z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów znalazły naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wcześniej woluminy uważane były za zaginione podczas wojny. W wielu z nich w środku znajdują się odręczne notatki autorów słynnych baśni.

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Źródło:
tvn24pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Brytyjscy naukowcy opracowują nowy rodzaj białego pieczywa. Chcą, by smakowało tak samo, jak pieczywo z klasycznej mąki pszennej, ale było jednocześnie tak zdrowe i bogate w wartości odżywcze, jak pieczywo ciemne.

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24