Pochodzą z francuskich winnic, w ziemi przeleżały ponad 100 lat. Zostaną w pałacu przy którym je znaleziono

Źródło:
tvn24.pl
Remont założenia pałacowego w Kozłówce objął dwie oficyny, teatralnię i stajnię
Remont założenia pałacowego w Kozłówce objął dwie oficyny, teatralnię i stajnię WUOZ w Lublinie
wideo 2/7
WUOZ w Lublinie

Na koniec sierpnia planowane jest oddanie do użytku czterech wyremontowanych budynków wchodzących w skład założenia pałacowego w Kozłówce (województwo lubelskie). Od końca XVIII wieku do lipca 1944 roku mieszkali tu Zamoyscy. Przy okazji remontu odkopano pamiątki po dawnych właścicielach – piętnaście butelek z winem oraz kocioł, który przed laty był częścią systemu grzewczego. Pojawiła się też nowość – łazienki, do których wchodzi się tak, jakby wchodziło się do szafy.

Pałac w Kozłówce wzniesiony został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego i starostę sztumskiego Michała Bielińskiego. Wtedy też wybudowano m.in. oficynę południową (mieściła się w niej kuchnia), stajnię i wozownią. W 1799 roku majątek został kupiony przez Aleksandra Zamoyskiego, przedstawiciela jednego z najbardziej znanych polskich rodów. Swą największą świetność pałac przeżywał w czasach Konstantego Zamoyskiego, który w latach 1897-1909 przebudował i rozbudował zespół kozłowiecki. Pałac zyskał wieże, tarasy i portyk oraz nową dekorację i wyposażenie wnętrz. Wzniesiono też kolejne budynki – m.in. kaplicę, oficynę północną i teatralnię.

W 1903 roku, po wieloletnich staraniach, Konstantemu Zamoyskiemu udało się uzyskać u cara Mikołaja II ukaz, na podstawie którego ustanowiono ordynację kozłowiecką. Oznaczało to, że rozciągające się na powierzchni ponad siedmiu tysięcy hektarów dobra nie mogły podlegać podziałowi i były w całości dziedziczone przez najstarszego syna.

"W obawie przed Armią Czerwoną wyjechała z trójką dzieci do Warszawy"

Oficyna północna po remoncie WUOZ w Lublinie

- Zamoyscy mieszkali w pałacu do lipca 1944 roku, kiedy to ostatnia "pani na Kozłówce" Jadwiga z Brzozowskich Zamoyska, obawiając się nadejścia Armii Czerwonej, wyjechała z trójką dzieci do Warszawy. Zabrała ze sobą część wyposażenia pałacu – między innymi porcelanę, dywany, niektóre meble i dwa obrazy Jana Matejki. Wszystko to zdeponowała u swojej rodziny i w magazynach Muzeum Narodowego – mówi dyrektorka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Anna Fic-Lazor.

Eksponaty zaginęły po tym, jak w sierpniu wybuchło w Warszawie powstanie. - Jadwiga była w łączniczką. Udział w walkach brał jej najstarszy, 18-letni, syn Adam, który został dwukrotnie ranny. Po klęsce powstania rodzinie udało się przedostać na Zachód. We Włoszech spotkali się z mężem i ojcem Aleksandrem, który w został w 1941 roku aresztowany przez Gestapo i uwięziony na zamku w Lublinie. Później trafił do obozu w Auschwitz, a następnie w Dachau. Stamtąd został w 1945 roku przewieziony z grupą więźniów do południowego Tyrolu, gdzie - jeszcze przed nadejściem armii amerykańskiej - został, o dziwo, uwolniony przez Wehrmacht. Rodzina wyjechała z Włoch do Anglii, a później do Kanady, gdzie do dziś żyją potomkowie ostatnich właścicieli Kozłówki – opowiada nasza rozmówczyni.

"Żołnierze zakwaterowali się w pałacu i nie dopuścili do wyniesienia zeń niczego"

Tymczasem, tak jak przewidywała Jadwiga, na tereny ordynacji Zamoyskich wkroczyła Armia Czerwona. Jednak pałacowe dobra, które nie wywieziono do Warszawy, ocalały.

Z ziemi wydobyto piętnaście butelek z winemMuzeum Zamoyskich w Kozłówce

– Stało się to dzięki oficerowi Ludowego Wojska Polskiego Ignacemu Płażewskiemu, który przed wybuchem wojny był redaktorem naczelnym Państwowego Wydawnictwa Książek we Lwowie, a w armii został dyrektorem Wojskowego Instytutu Wydawniczego. To do niego w sierpniu 1944 roku zgłosili się administratorzy ordynacji, którzy próbowali zainteresować nowe władze losami zbiorów w Kozłówce. Płażewski niezwłocznie wysłał gazikiem żołnierzy, którzy zakwaterowali się w pałacu i nie dopuścili do wyniesienia zeń niczego. Niebawem utworzono tu też Wojskową Drukarnię Polową, w której w latach 1944–1945 drukowane były numery "Orła Białego" – gazety Zarządu Polityczno-Wychowawczego II Armii WP – opowiada Anna Fic-Lazor.

"Najbardziej okazałym z remontowanych budynków jest oficyna północna"

Dziś w pałacu można podziwiać m.in. ekspozycję historycznych wnętrz z przełomu XIX/XX wieku oraz eksponaty prezentowane w Galerii Sztuki Socrealizmu. Od 2018 roku część pomieszczeń jest remontowana. Prace zakrojone są na dużą skalę. Polegają chociażby na pogłębianiu fundamentów czy zamienianiu strychów na poddasza użytkowe. Zmienia się też wyposażenie muzealnych sal. Remont jest już na końcowym etapie. Pomieszczenia miały być oddane do użytku już w czerwcu. Ostatecznie termin został przesunięty na końcówkę sierpnia.

Pod ziemią leżał też kocioł WUOZ w Lublinie

Jak wskazuje dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki lubelski konserwator zabytków, najbardziej okazałym z remontowanych budynków jest - wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku - oficyna północna. – W latach 1947-1976 pełniła funkcję domu dziecka, od wielu lat była nieużytkowana. W ramach inwestycji odtworzono między innymi historyczne lukarny i wymieniono pokrycia dachowe. Przeprowadzono też konserwację trzech kamiennych kominków oraz pieców kaflowych, z uzupełnieniem brakujących elementów, zrekonstruowanych na wzór oryginalnych. Ściany pomieszczeń zyskały zaś, nawiązujące do epoki, nasycone kolory – mówi.

Kocioł po pracach konserwatorskichWUOZ w Lublinie

Kocioł, francuskie wina oraz sanitariaty w "szafach"

Podczas prac w piwnicy oficyny odkopano kocioł, który przed laty był częścią systemu grzewczego kaplicy pałacowej. Urządzenie zostało poddane konserwacji i będzie jednym z eksponatów, które trafią na wystawy. Tak samo zresztą jak znalezione w 2019 roku w tej samej piwnicy butelki z winem. Jest ich 15. Przeleżały w ziemi ponad sto lat. Na podstawie zachowanych na korkach kapturków udało się ustalić, że pochodzą m.in. z francuskich winnic Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

W remontowanej oficynie powstaje m.in. pokój zagadek oraz nowoczesne centrum obsługi turystów ze sklepikiem i bawialnią dla dzieci. Ciekawostką są zaś łazienki w pokojach na piętrze, do których wchodzi się tak, jakby wchodziło się do szafy. Takie rozwiązanie nie było co prawda stosowane w czasach Zamoyskich, ale niewątpliwie wpisuje się w charakter wnętrz.

Sanitariat w "szafie"WUOZ w Lublinie

W dawnej kuchni zachowały się wnęki z otworami piecowymi

Inwestycja objęła też remont oficyny południowej, czyli wzniesionego około połowy XVIII wieku budynku kuchni pałacowej. Po II wojnie światowej, do 1994 roku, mieściła się tam szkoła. Od dłuższego czasu obiekt nie był użytkowany. Teraz mają tam funkcjonować między innymi sale edukacyjne, pracownie naukowe oraz kawiarnia.

Wnęka po piecu w dawnej kuchniWUOZ w Lublinie

Wśród licznych prac, które wykonano w oficynie, na uwagę zasługuje ekspozycja - zachowanych w korytarzach - wnęk z otworami piecowymi. Jak też częściowo zachowane terakotowe posadzki oraz - odtworzona według historycznego wzoru - stolarka okienna i drzwiowa.

Remont również w dawnej teatralni i stajni

Remont przeszła też - połączona z oficyną - teatralnia, czyli wzniesiony na początku XX wieku budynek, w którym przed II wojną światową funkcjonowały sale teatralna i gimnastyczna. W budynku częściowo pogłębiono fundamenty, aby w powstałej klatce schodowej zainstalować windę. Powstała też nowoczesna sala widowiskowo-konferencyjna.

Stajnia po remoncieWUOZ w Lublinie

Natomiast m.in. jako przestrzenie wystawiennicze dla sztuki z okresu socrealizmu, ma być wykorzystywany ostatni z remontowanych obiektów, czyli wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku stajnia. W budynku powstała klatka schodowa, a na poddaszu – magazyn studyjny i przestrzeń edukacyjno-naukowa. Wyremontowano też częściowo więźbę dachową oraz wymieniono, bazując na historycznej, stolarkę okienną i drzwiową.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wszystkie prace prowadzone są w ramach projektu wartego ponad 40,6 mln zł, z czego ponad 24,7 mln zł pokrywa dofinansowanie unijne.

Pałac w Kozłówce leży na terenie województwa lubelskiego

Autorka/Autor:tm/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie

Pozostałe wiadomości
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl