TVN24 | Białystok

Poniżał, wmawiał choroby, ograniczał kontakty, kazał pisać zmyślony pamiętnik i bił tak, że żona zmarła

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
PAP
Skazany jest mieszkańcem jednej z wsi w okolicach Brańska w województwie podlaskim
Skazany jest mieszkańcem jednej z wsi w okolicach Brańska w województwie podlaskimGoogle Earth
wideo 2/6
Google EarthSkazany jest mieszkańcem jednej z wsi w okolicach Brańska w województwie podlaskim

Obrońca 55-letniego mieszkańca jednej ze wsi z okolic Brańska (Podlaskie) złożył do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku 15 lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad żoną, które skończyło się jej śmiercią.

55-letni mieszkaniec jednej ze wsi z okolic Brańska usłyszał szereg zarzutów, w tym najpoważniejsze, związane z wieloletnim znęcaniem się psychicznym i fizycznym nad żoną oraz doprowadzeniem do jej śmierci.

Według aktu oskarżenia, mężczyzna miał wszczynać domowe awantury nie tylko wtedy, gdy był pijany, grozić małżonce, że ją zabije, ograniczać kontakty z bliskimi i znajomymi, wmawiać choroby czy zmuszać do pisania pamiętnika - a w nim do wulgarnego opisywania rzekomych sytuacji intymnych z innymi mężczyznami.

Biegli nie stwierdzili u niego ograniczenia poczytalności

We wrześniu 2019 roku kobieta została bardzo poważnie pobita. Obrażenia doprowadziły do jej śmierci.

Prokuratura przyjęła, że ciosy były zadawane przede wszystkim rękami, i to suma tych obrażeń doprowadziła do zgonu. W śledztwie mężczyzna był badany sądowo-psychiatrycznie. Biegli nie stwierdzili u niego ograniczenia poczytalności w momencie popełnienia czynu, choroby psychicznej czy upośledzenia umysłowego, ale zwrócili uwagę na skutki uzależnienia od alkoholu i osobowość dyssocjalną.

W listopadzie 2020 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał go nieprawomocnie na 12 lat więzienia. Przyjął w opisie czynu (wątpliwości rozstrzygając na korzyść oskarżonego), że znęcanie miało miejsce nie od 2013 roku, jak zapisała w akcie oskarżenia prokuratura, ale od połowy 2018 roku.

Sąd apelacyjny podwyższył karę z 12 do 15 lat więzienia

Od wyroku odwołały się wszystkie strony. Prokuratura chciała kary 25 lat więzienia, obrona - uniewinnienia od najpoważniejszych zarzutów. W maju 2021 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku karę podwyższył do 15 lat więzienia. Uwzględnił też wniosek pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej (córki małżonków) i przyjął, że do znęcania się i innych przestępstw dochodziło od połowy 2016 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Sąd ocenił, że należy uznać 55-latka za osobę zdemoralizowaną, choć nie miał on dotąd na koncie karalności. Wziął bowiem pod uwagę długi czas znęcania się nad żoną - ale też zatargów z mieszkańcami wsi, w tym pobicie sąsiadki - również informację biegłych na temat dyssocjalnych zaburzeń jego osobowości. Sąd apelacyjny rozważał też, czy w tej sprawie karą właściwą nie powinno być dożywocie, ale zgodził się z oceną pierwszej instancji, że byłaby to kara eliminacyjna.

Obrońca 55-latka złożył do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku. SN skierował sprawę na rozprawę. Ma się nią zająć w styczniu.

Autor:tm/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości