"W lesie mignęło coś białego, takie zwierzę widziałem po raz pierwszy w życiu"

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Biała łania biegała razem z innymi danielami
Biała łania biegała razem z innymi danielamiMarek Omiotek
wideo 2/7
bialy daniel

W lesie pod Biłgorajem (województwo lubelskie) spotkać można białą samicę daniela. U żyjących w Polsce przedstawicieli jeleniowatych albinizm występuje niezmiernie rzadko. 

- Przejeżdżałem właśnie samochodem, gdy kątem oka zauważyłem, że w lesie mignęło coś białego. Zatrzymałem się i nagrałem film. Takie zwierzę widziałem po raz pierwszy w życiu – mówi Marek Omiotek.

W lesie niedaleko Biłgoraju (woj. lubelskie) zauważył białą łanię – samicę daniela.

Niedobór ciemniejszych pigmentów w skórze i sierści

Biała łania w lesie pod BiłgorajemMarek Omiotek

- U przedstawicieli jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko - ma bardzo niską odziedziczalność - i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli – mówi Weronika Śliwińska z Nadleśnictwa Biłgoraj, które publikuje filmy z białymi danielami na swoim profilu facebookowym.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zaobserwowana przez pana Marka łania jest osobnikiem leucystycznym. Oznacza to, że zwierzę ma niedobór ciemniejszych pigmentów w skórze i sierści. Oczy łani pozostają jednak ciemnego koloru.

Mamy w Polsce ponad 29 tysięcy danieli

- Daniel nie jest gatunkiem rodzimym, został sprowadzony do Polski w XVII wieku. Początkowo zwierzęta wprowadzano do hodowli zamkniętych. Na wolność zaczęto je wypuszczać dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie spotkamy je już we wszystkich regionach naszego kraju – podkreśla Weronika Śliwińska.

Jeszcze w 1972 roku ich liczebność szacowano była na 2500 osobników. W raporcie GUS za 2020 rok wielkość populacji danieli szacuje się już na 29 346.

Biała łania zaobserwowana została w lesie niedaleko Biłgoraju

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Omiotek

Pozostałe wiadomości