"Zawyżali wartość zakupu linii produkcyjnych, a następnie pozorowali sprzedaż wyrobów"

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Służby rozbiły grupę przestępczą, która miała wyłudzać fundusze unijneKAS/CBŚP
wideo 2/7
KAS/CBŚPSłużby rozbiły grupę przestępczą, która miała wyłudzać fundusze unijne

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali siedem osób. Sześcioro usłyszało już zarzuty wyłudzeń funduszy unijnych. Podejrzani mieli posługiwać się zawyżonymi dowodami zakupu profesjonalnych linii produkcyjnych z branży higienicznej. A także pozorować sprzedaż "wyprodukowanych" wyrobów do krajów Bliskiego Wschodu.   

Policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej KAS, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzeń dotacji ze środków unijnych. Zatrzymali siedem osób.

- Pieniądze pozyskiwali z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Robili to na podstawie dokumentów, które potwierdzały nieprawdę i dotyczyły dofinansowania realizacji projektów wdrażających innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej – mówi starszy aspirant Maciej Czarnecki z podlaskiej KAS.

Fikcyjny obrót z krajami Bliskiego Wschodu

Pozorowano obrót „wyprodukowanymi" wyrobami higienicznymiKAS/CBŚP

Śledczy zebrali materiał dowodowy świadczący o tym, że posługiwano się dowodami zakupu profesjonalnych linii produkcyjnych.

- Ich wartości były wielokrotnie zawyżane w związku z pośrednictwem wielu firm azjatyckich i polskich. Następnie, realizując wymogi innowacyjnego projektu pozorowano obrót wyrobami higienicznymi poprzez fikcyjną sprzedaż do krajów Bliskiego Wschodu – opowiada nasz rozmówca.

Działania na terenie czterech województw

Funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Przeszukali kilkanaście miejsc zamieszkania oraz obiekty użytkowane przez podejrzanych i siedziby podmiotów gospodarczych. Zabezpieczyli dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Podejrzani posługiwali się dowodami zakupu profesjonalnych linii produkcyjnychKAS/CBŚP

- Łącznie do sprawy zatrzymano siedem osób, którym przedstawiono zarzuty wyłudzeń funduszy unijnych na co najmniej 45 milionów złotych i usiłowania wyłudzenia w wysokości 46 milionów złotych – zaznacza st. asp. Maciej Czarnecki.

Pięcioro osób tymczasowo aresztowano

Sześcioro podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby są podejrzane o kierowania tą grupą. Decyzją sądu pięcioro zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Ponadto w trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 400 tys. zł na poczet przyszłych kar i grzywien.

Zabezpieczono ponad 400 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar i grzywienKAS/CBŚP
Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji mieści się w Białymstoku przy ulicy Sienkiewicza 67

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: KAS/CBŚP