Odsłonili pierwszy w Polsce mural Kazimierza Górskiego. W rocznicę zdobycia olimpijskiego złota

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl, UM w Białymstoku
W Białymstoku odsłonięto mural Kazimierza Górskiego, legendarnego selekcjonera polskiej kadry
W Białymstoku odsłonięto mural Kazimierza Górskiego, legendarnego selekcjonera polskiej kadry
wideo 2/3
mural dla TM

Podobizna Kazimierza Górskiego trafiła na mural zdobiący Szkołę Podstawową numer 37 w Białymstoku. Najbardziej zasłużony selekcjoner polskiej kadry jest patronem placówki. Data odsłonięcia muralu nie jest przypadkowa. 10 września 1972 roku "Orły Górskiego" zdobyły złoto letnich igrzysk olimpijskich, pokonując w finale reprezentację Węgier 2:1.

Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kazimierza Górskiego postanowiła w wyjątkowy sposób upamiętnić, przypadającą w tym roku, setną rocznicę urodzin swego patrona.

Z tej okazji białostocki artysta o pseudonimie M. Ceirowski namalował na ścianie placówki mural, który w piątek (10 września) został odsłonięty.

Rodzina i jeden z "Orłów Górskiego" na uroczystym odsłonięciu muralu

Mural stworzył białostocki artysta o pseudonimie M. Ceirowski Adam Ludwiczak/ UM w Białymstoku

W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele rodziny Kazimierza Górskiego. Przybył też jeden z jego "Orłów" - Jerzy Adam Kraska, który dokładnie 49 lat temu zagrał w finale letnich igrzysk olimpijskich w Monachium, gdzie Polacy wywalczyli złoto, pokonując 2:1 reprezentację Węgier.

- Trudno było nie przyjechać na taką uroczystość. My, byli zawodnicy, staramy się o to, żeby pamięć o trenerze żyła jak najdłużej. Wręcz wiecznie – mówił Jerzy Adam Kraska przed kamerą TVN24.

W uroczystości wziął też udział złoty medalista w rzucie młotem Wojciech Nowicki, który jest absolwentem szkoły. - Bardzo się cieszę, że mogłem odwiedzić swoje stare kąty - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kazimierz Górski jest patronem białostockiej podstawówki od 2008 roku. Imię zostało jej nadane w ramach obchodów 25-lecia placówki.

Pomysł na stworzenie muralu wyszedł z inicjatywy społeczności szkolnejAdam Ludwiczak/ UM w Białymstoku
Szkoła Podstawowa numer 37 imienia Kazimierza Górskiego mieści się w Białymstoku przy ulicy Jaworowej 8

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl, UM w Białymstoku

Źródło zdjęcia głównego: Adam Ludwiczak/ UM w Białymstoku

Pozostałe wiadomości