Jedyne takie "Miejsce" w mieście. Powstało, by kultywować pamięć o białostockich Żydach

Źródło:
tvn24.pl
Białystok. Przy ulicy Modlińskiej 6 powstało "Miejsce". Można obejrzeć pamiątki po przedwojennych Żydach (7.06.2023)
Białystok. Przy ulicy Modlińskiej 6 powstało "Miejsce". Można obejrzeć pamiątki po przedwojennych Żydach (7.06.2023)
wideo 2/7
Białystok. Przy ulicy Modlińskiej 6 powstało "Miejsce". Można obejrzeć pamiątki po przedwojennych Żydach

Na jednej ze ścian wielkie kolorowe zdjęcie, na którym widać panoramę miasta z sierpnia 1943 roku - płoną domy getta, w którym kilka dni wcześniej wybuchło powstanie. Zaraz przy wejściu szafa z butelkami - na jednej z nich etykieta z napisem "Lubomlska pejsachówka". A na suficie wisząca "do góry nogami" makieta Wielkiej Synagogi. Takie jest "Miejsce", które powstało właśnie w Białymstoku, czyli swego rodzaju – choć jego twórca nie lubi tego słowa – minimuzeum, w którym można przenieść się w czasie.   

- Gdy do Białegostoku przyjeżdżały wycieczki z Żydami, którzy chcieli poznać miasto swoich przodków, wiele razy padało pytanie o miejsce. Gdy pytałem, o jakie miejsce im chodzi, mówili o takim dedykowanym białostockim Żydom, gdzie można obejrzeć pamiątki czy też przyjść na spotkanie – mówi białostoczanin Tomasz Wiśniewski, miłośnik historii regionu, autor książek i filmów o tematyce żydowskiej.

Razem z innymi członkami Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku uruchomił w niewielkim lokalu przy ul. Modlińskiej 6 "Miejsce". Czyli – choć Wiśniewski nie lubi słowa "muzeum" - coś na kształt minimuzeum. Wcześniej przez wiele lat próbował przekonywać do swojej idei różne instytucje kultury, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Najpierw powstało więc wirtualne Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu (na stronie: www.jewishbialystok.pl), a teraz już stacjonarne "Miejsce". Wszystko z prywatnych środków i w ramach działalności wspomnianego stowarzyszenia.

Można dowiedzieć się o postaciach tworzących przedwojenną społeczność żydowską Tomasz Mikulicz

Chcą też zająć się dziejami Grodzieńszczyzny

- Nie jesteśmy zamknięci wyłącznie na tematykę żydowską. Interesujemy się też szeroko pojętym sąsiedztwem kultur. Zamierzamy zająć się chociażby dziejami Grodzieńszczyzny, bo przed II wojną światową Grodno wchodziło w skład województwa białostockiego – mówi nam Wiśniewski.

Gdy wejdziemy do "Miejsca" od razu rzuca się w oczy - stojąca po lewej stronie od drzwi - szafka z butelkami.

- Te butelki "pamiętają" w większości XX-lecie międzywojenne, a niektóre również czasy carskie. Pochodzą chociażby z browarów białostockich, grodzieńskich czy też knyszyńskich. Są też butelki apteczne oraz butelki po wodach mineralnych – opowiada nasz rozmówca.

Na jednej z butelek widnieje etykieta "Lubomlska pejsachówka"Tomasz Mikulicz

Na jednej zachowała się ozdobna etykieta z napisem "Lubomlska pejsachówka".

- Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z miejscowości Luboml, na terenie Ukrainy, gdzie przed II wojną światową funkcjonowała słynna gorzelnia – mówi Wiśniewski.

Każdy dostanie cukierka. Owiniętego w papierek jak przed wojną

Pokazuje nam też skrzynię, na której naklejone są papierki, którymi owijano przedwojenne cukierki produkowane przez żydowską firmę Szwarcberga z Gródka (to miejscowość oddalona od Białegostoku o ok. 30 km).

Na skrzyni naklejone są przedwojenne papierki, którymi owijano cukierki Tomasz Mikulicz

– Pracujemy nad rekonstrukcją tych papierków i mam nadzieję, że już niedługo goście, którzy nas odwiedzą będą mogli wyjąć z tej skrzyni cukierki zapakowane w takie właśnie papierki – zaznacza.

Można obejrzeć prace Stanisława Żywolewskiego

Na ścianie obok wiszą zaś grafiki, zmarłego niedawno, Stanisława Żywolewskiego (autora słynnego obrazu przedstawiającego Świętą Rodzinę z dopiskiem "Żydy" – przyp. red.).

Tak wyglądają grafiki Stanisława Żywolewskiego o tym, co działo się w czasie wojny w podbiałostockich Łapach Tomasz Mikulicz

Grafiki przedstawiają sceny, które działy się w podbiałostockich Łapach, gdzie pociągi jadące z Białegostoku do Treblinki nieco zwalniały, więc Żydzi próbowali z nich uciekać. Wyrzucali też z okien pociągu swoje dzieci z nadzieją, że się uratują.

Czytaj też: Lotnicze zdjęcia polskich miast sprzed stu lat. "Sentymentalna podróż po odradzającym się kraju" 

Zdjęcia jako lekcja historii

W "Miejscu" można też oglądać – zmontowane z trzech fotografii - wielkie kolorowe zdjęcie wykonane w sierpniu 1943 z wieży strażackiej przy ulicy Warszawskiej. Widać na nim panoramę miasta. Kilka dni wcześniej w getcie białostockim wybuchło powstanie. W tle widać płonące budynki.

Zdjęcie przedstawia panoramę miasta z sierpnia 1943 roku Tomasz Mikulicz

Tomasz Wiśniewski mówi, że oglądanie tego zdjęcia jest doskonałą lekcją historii.

– Uczy nie tylko wiedzy o mieście, ale też rozpoznawania miasta. Z uwiecznionych tu obiektów do naszych czasów przetrwały tylko cztery – zaznacza.

Tomasz Wiśniewski: oglądając to zdjęcie możemy spróbować rozszyfrować, co zachowało się do naszych czasów
Tomasz Wiśniewski: oglądając to zdjęcie możemy spróbować rozszyfrować, co zachowało się do naszych czasówTomasz Mikulicz

Wizualizacje synagog, komiks o Józefie Bartoszko

Obok wisi też jeszcze jedno zdjęcie z sierpnia 1943 roku. Widać na nim zmotoryzowaną kolumnę niemiecką zmierzającą ulicą Warszawską w kierunku toczących się walk. Na innym zdjęciu uwieczniona została zaś jedna z trzech bram prowadzących do getta – tę u zbiegu dzisiejszej ulicy Lipowej i Malmeda.

W "Miejscu" możemy też oglądać wizualizacje niektórych z 76 synagog, które przed laty istniały w Białymstoku. Jest też zdjęcie z 27 czerwca 1941 roku, na którym widać płonącą Wielką Synagogę.

Można też przeczytać komiks o mężczyźnie, który razem z żoną wyprowadził Żydów z płonącej synagogi Tomasz Mikulicz

"Dzień ten został zapamiętany jako preludium do martyrologii Żydów białostockich przepełnionym terrorem i ostateczną zagładą" – czytamy w opisie dołączonym do zdjęcia.

O tych dramatycznych wydarzeniach opowiada też komiks "Człowiek który otworzył drzwi. Zapomniana historia Józefa Bartoszko i jego rodziny" do którego scenariusz napisał Tomasz Wiśniewski. Do czerwca 1941 roku Józef Bartoszko opiekował się wraz z żoną Julianną budynkiem Wielkiej Synagogi. Mieszkali niedaleko i - choć nie byli Żydami – zajmowali się sprzątaniem synagogi, stąd też mieli do niej klucze. Po tym jak Niemcy zaryglowali wejścia i budynek stanął w płomieniach, udało im się otworzyć drzwi i uratować kilkunastu czy też kilkudziesięciu Żydów.

Każdy może opiekować się swoją "szufladą pamięci"

Warto dodać, że w "Miejscu" realizowany jest projekt o nazwie "białostockie szuflady pamięci". Chodzi o to, że w starych walizkach - czy też innych dowolnych pudełkach - zbierane są pamiątki po znanych białostockich Żydach, a tymi pamiątkami opiekują się zainteresowane osoby.

Realizowany jest projekt "białostockie szuflady pamięci"Tomasz Mikulicz

I tak na przykład "szufladą pamięci" po znanym fotografiku Józefie Sołowiejczyku zaopiekował się kolekcjoner Mieczysław Marczak, a "szufladą" po rodzinie Kaufmanów (z której to rodziny pochodził Dawid Kaufman, znany w świecie kina jako Dżiga Wiertow – przyp. red.) - miłośnicy filmu Maciej Randt i Tomasz Adamski.

- W projekcie może brać udział każdy, kto ma jakąś więź emocjonalną z daną postacią – to może być np. Nora Ney czy nawet szewc – zaznacza Tomasz Wiśniewski.

Pokazy filmowe w piwnicy. Wkrótce tabliczka z godzinami otwarcia

Dodaje, że stowarzyszenie posiada ogromne zbiory, które będą stopniowo prezentowane. Szuka też nowych, a wciąż zgłaszają się ludzie, którzy znaleźli w domach jakieś pamiątki i chcą je pokazać.

- Ciekawostką "Miejsca" jest też wisząca "do góry nogami" na suficie makieta Wielkiej Synagogi – pokazuje nasz rozmówca.

Na suficie wisi makieta Wielkiej Synagogi Tomasz Mikulicz

Czytaj też: W jednej z ksiąg "lubelskiej Bursztynowej Komnaty" leżał list z lat 30. "Wnuk pisał babci o śmierci w rodzinie"

W piwnicy zlokalizowana jest zaś sala przeznaczona na organizowanie spotkań czy też wyświetlanie filmów. Spotkania takie odbywają się w piątki o godz. 18. Podczas tego, które odbyło się 2 czerwca można było obejrzeć unikatowy film z 1920 roku pokazujący jak w tym czasie wyglądało miasto i ludzie.

Już niedługo na drzwiach wejściowych do "Miejsca" pojawi się tabliczka z godzinami otwarcia. O tym, co się tam dzieje, można przeczytać na wspomnianej już stronie: www.jewishbialystok.pl.

Oglądali film z 1920 roku Tomasz Mikulicz

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Mikulicz

Pozostałe wiadomości

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu pracują służby.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, są osoby z rozległymi poparzeniami, z urazami nóg i rąk.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak przestrzega miasto, może być hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium