Demontowali krzyż na wieży archikatedry. Znaleźli butelkę z listem budowniczych z 1903 roku

Autor:
tm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Białystok. Niezwykłe odkrycie podczas demontażu krzyża. w konstrukcji mocującej znajdowała się butelka, a w niej list (materiał z 22.02.2022)
Białystok. Niezwykłe odkrycie podczas demontażu krzyża. w konstrukcji mocującej znajdowała się butelka, a w niej list (materiał z 22.02.2022)PWKZ w Białymstoku
wideo 2/6
slideshow dla TM

Majster murarski, technik-praktykant, majster ciesielski, podmajster murarski, majster blacharski - wszyscy, 17 października 1903 roku, podpisali się na, pożółkłej dziś, kartce i włożyli ją do butelki. Ta została właśnie odkryta w trakcie demontażu krzyża na sygnaturce, czyli najmniejszej wieży, archikatedry w Białymstoku. Odkrycie zostało przekazane służbom konserwatorskim.

"Niżej podpisani brali udział przy budowie tego kościoła według projektu architekta Dziekońskiego z Warszawy" - tak zaczyna się list, który został znaleziony podczas prac na dachu bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku; kościele, który jest przez mieszkańców nazywany farą.

- Bazylika jest niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków Białegostoku i regionu. Z upływem czasu, krzyż - usytuowany na sygnaturce (najmniejszej wieży świątyni - przyp. red) - wymagał naprawy mechanizmu mocowania. Podjęto decyzję o renowacji krzyża oraz wyremontowaniu jego osadzenia - mówi prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków.

List znajdował się w butelcePWKZ w Białymstoku

Butelka, a w niej list z podpisami budowniczych z Warszawy

Podczas demontażu krzyża robotnicy zauważyli, że w konstrukcji mocującej znajduje się butelka. Wewnątrz leżał list. Podpisali się pod nim budowniczowie: majster murarski, technik-praktykant, majster ciesielski, podmajster murarski, majster blacharski. Jak dodali na końcu - "Wszyscy z Warszawy". Zamieścili też datę: 17 października 1903 roku.

Karta jest już dość pożółkła, a miejsce gdzie widnieją podpisy wyblakłePWKZ w Białymstoku

Czytaj też: Białystok – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

- List budowniczych stanowi ważny element historii białostockiej katedry. Z pewnością wniósł nowe fakty do dotychczasowo zgromadzonej dokumentacji na temat obiektu. Dokument ten ukazuje listę kluczowych postaci spoza regionu, mających wkład w powstanie świątyni – zaznacza konserwator zabytków.

Świątynia wznoszona była w latach 1900-05

Jak informują służby konserwatorskie, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku został zbudowany w latach 1900-05 według projektu Piusa Dziekońskiego, staraniem księdza dziekana Wilhelma Szwarca. Stanął obok dawnego - tzw. białego kościoła - pochodzącego z XVII wieku.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Świątynię konsekrowano w 1931 roku. Od 1945 roku pełni funkcję kościoła prokatedralnego. W 1980 roku została wpisana do rejestru zabytków.

List został znaleziony podczas demontażu przechylonego krzyża na najniższej z wieżPWKZ w Białymstoku
Archikatedra znajduje się w Białymstoku przy ulicy Kościelnej 2

Autor:tm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PWKZ w Białymstoku

Pozostałe wiadomości