Handel narkotykami i certyfikatami covidowymi. Dwie grupy, 12 zatrzymanych, w tym lekarz

Autor:
tm/gp
Źródło:
PAP
Białystok. CBŚP zatrzymało dwanaście osób. Podejrzani są między innymi o udział w zorganizowanych grupach przestępczych
Białystok. CBŚP zatrzymało dwanaście osób. Podejrzani są między innymi o udział w zorganizowanych grupach przestępczychCBŚP
wideo 2/5
CBŚP

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Białymstoku zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych. Z ustaleń wynika, że tylko w ostatnim roku mogły one wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, a także zrealizować kilkaset fikcyjnych szczepień przeciwko COVID-19. Wśród zatrzymanych jest lekarz, któremu prokurator przedstawił zarzut poświadczenia nieprawdy.

Czynności trwają już od wielu miesięcy. Prowadzą je policjanci z białostockiego Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Chodzi o – jak wskazuje rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz – czynności związane z działalnością zorganizowaną dwóch grup przestępczych, których członkowie w różnych konfiguracjach współpracowali ze sobą.

Zatrzymano dwanaście osóbCBŚP

Kilkaset fikcyjnych szczepień przeciwko COVID-19

- Jedna z grup zajmowała się handlem narkotykami, a druga organizowaniem zaświadczeń potwierdzających odbycie szczepienia przeciwko COVID-19. Z ustaleń śledczych wynika, że grupy tylko w przeciągu ostatniego roku mogły wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych, a także zrealizować kilkaset fikcyjnych szczepień przeciwko COVID-19 – informuje policjantka.

Dodaje, że na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP, przy wsparciu BOA KGP i SPKP z Białegostoku, przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali 12 osób.

Pieniądze, narkotyki, nośniki pamięci

- W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych policjanci zabezpieczyli blisko trzy kilogramy różnego rodzaju narkotyków, 50 tysięcy złotych oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych – wylicza Iwona Jurkiewicz.

Przy zatrzymanych znaleziono narkotyki CBŚP

Śledczy znaleźli też dokumentację medyczną i nośniki pamięci, które mogą mieć związek z przeprowadzaniem fikcyjnych szczepień.

Wśród zatrzymanych jest lekarz

Zatrzymani zostali doprowadzeni do podlaskiej Prokuratury Krajowej.

"Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m. in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych, uczestnictwa w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia z Francji do Polski środków odurzających, powoływania się na wpływy i podejmowania się pośrednictwa w uzyskaniu przez inne osoby poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19" – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zabezpieczono 50 tysięcy złotych CBŚP

Wśród zatrzymanych jest również lekarz, któremu prokurator przedstawił "zarzut poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19".

Jedenaście osób tymczasowo aresztowano, jedną objęto dozorem policyjnym

Prokuratorzy wskazali, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 11 podejrzanych wnioski o zastosowanie aresztu.

Czytaj też: Narkotyki o wartości czterech milionów złotych, trzej zatrzymani

Podejrzanym może grozić do piętnastu lat więzieniaCBŚP

"Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 i 3 miesięcy" - przekazuje Prokuratura Krajowa.

Natomiast wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydani paszportu.

Podejrzanym za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości