Ornitolodzy odnotowali nowy rekord w najdalszej wędrówce polskiego ostrygojada. Zamieszkujący nadwiślańskie tereny okolic Annopola (województwo lubelskie) ptak imieniem Edward pokonał tysiące kilometrów i doleciał aż na południe Senegalu. Jego była partnerka Kapusta w zeszłym roku zimowała niedaleko Wenecji.
Najpierw przez Czechy, Austrię, Słowenię i Włochy. Później wzdłuż wybrzeża Maroka, Sahary Zachodniej i Mauretanii, by na końcu znaleźć się na południe Senegalu, tuż przy granicy z Gambią. Taką podróż odbył ostrygojad Edward z okolic Annopola, który udał się już na tegoroczne zimowisko. Trasę przelotu można było śledzić, dzięki temu że ptak został zaopatrzony przez Fundację Ptasie Horyzonty w logger, czyli nadajnik satelitarny.
- Loggery jeszcze wcześniej otrzymało również piętnaście innych osobników. Edward poleciał najdalej i pobił rekord w najdalszej wędrówce polskiego ostrygojada- mówi Anna Floryszek-Kosińska ze wspomnianej fundacji.
W Polsce mamy tylko około trzydziestu par lęgowych ostrygojadów
Dodaje, że ostrygojady są w Polsce narażone na wyginięcie, a do tego wciąż niewiele o nich wiadomo. – W Polsce mamy tylko około trzydziestu par lęgowych. Żerują przeważnie w dolinie Wisły, na odcinku między Połańcem a Płockiem – mówi.
Edward został złapany przez ornitologów jako dorosły osobnik i zaobrączkowany już w 2018 roku. Natomiast w zeszłym roku, razem z partnerką Kapustą, stworzył jedyną parę ostrygojadów w Polsce, której udało się odchować młode.
Partnerka przyleciała z Włoch i już nie połączyła się z Edwardem
– Partnerce nadaliśmy imię Kapusta, bo rodzina była przez nas obserwowana ja żeruje na okolicznych polach kapusty – uśmiecha się nasza rozmówczyni.
W tym roku Edward miał już nową partnerkę. Kapusta przyleciała prawdopodobnie za późno z zimowiska spod włoskiej Wenecji i się z nim nie połączyła.
- Dzięki naszym badaniom możemy odkrywać tego typu ciekawe historie. Myślę że będzie ich jeszcze bardzo dużo – zaznacza Anna Floryszek-Kosińska.
Podkreśla, że od 2021 roku fundację wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który finansuje ochronę zarówno ostrygojadów, jak też innych gatunków ptaków. - Chodzi o mewy siwe, mewy czarnogłowe, sieweczki obrożne i rycyki - wylicza.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Ptasie Horyzonty