Źródło: TVN24
Kluczowe fakty:
- W przekazach medialnych na temat "wtórnych utonięć" dzieci jest wiele mitów. Powikłania po podtopieniu, czy - w bardzo rzadkich przypadkach - po zachłyśnięciu wodą, nie przebiegają bezobjawowo.
- Dziecko po zachłyśnięciu wodą zazwyczaj wystarczy obserwować w warunkach domowych. Tonięcie czy podtopienie to bardziej poważne sytuacje, wymagające pomocy lekarskiej.
- Duszność u dziecka objawia się inaczej niż u dorosłego. Początkowo może być pobudzone, następnie ospałe. Rodziców powinno zaniepokoić wystąpienie takich objawów, jak tachykardia, czyli szybkie bicie serca, przyśpieszony oddech, zwiększona potliwość, poruszanie skrzydełkami nosa czy zaciąganie żeber przy oddychaniu.
- Więcej podobnych tematów znajdziesz w naszym dziale zdrowie.
Co roku latem pod hasłem "wtórne utonięcia" media przypominają historie dzieci, które miały zakrztusić się wodą podczas kąpieli w basenie czy morzu, a następnie, nawet po trzech dniach, bez żadnych sygnałów, umrzeć w łóżku w nocy. Lekarka w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl, że ten scenariusz nie jest realistyczny, ale podtopienie, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet zachłyśnięcie, rzeczywiście może wiązać się z powikłaniami.