Są ciekawskie i ruchliwe, ale i tak większość czasu po prostu się wygrzewają w cieple. Takie są trzy malutkie emu, które wylęgły się właśnie we wrocławskim zoo.
- Pierwszą dobę musiały spędzić w inkubatorze, do całkowitego wyschnięcia. Przez trzy dni dostawały jedynie wodę, ale już niedługo zaczną dostawać jajka, płatki, sucharki, gotowany ryż i zielonkę - opowiada Monika Kownacka z wrocławskiego zoo.
Coraz bardziej ciekawskie
Trzy nowe maluchy prezentują się całkiem ładnie. Na krótkich jeszcze nóżkach noszą dumnie już pstrokate futerko, które wygrzewają pod promiennikiem. - Z dnia na dzień są coraz bardziej sprawne, ruchliwe, ciekawskie, szukają kontaktu z opiekunami i szybko się uczą - opowiada Kownacka.
Emu, wraz z kangurami i psami dingo, jest jednym z najbardziej znanych australijskich zwierząt. Są bardzo podobne do strusi, jedynych wyższych od nich ptaków na Ziemi. - Średnia wysokość emu wynosi 175 cm, jednak odnotowano osobniki mierzące nawet 190 cm. Ich długie, przystosowane do biegu nogi, mają trzy palce skierowane do przodu. Uda jednak mają przystosowane bardziej do sprintów niż biegów długodystansowych i tym właśnie się różnią od innych nielotów - opowiada rzeczniczka.
Dzięki temu emu może osiągnąć prędkość 50 km/h, robiąc trzymetrowe kroki. Silne nogi służą tym ptakom także do obrony. Potrafią one kopnąć drapieżnika z ogromną siłą.
Mamusia zostawia, zajmuje się tatuś
W naturze po złożeniu jaj ich wysiadywaniem zajmuje się samiec. - Samica opuszcza go, szukając kolejnego partnera do rozrodu. Przez czas inkubacji, który trwa około 51 dni samiec nie je i nie pije. Po wylęgu pisklęta pozostają pod czujną opieką taty do 7-ego miesiąca życia - opowiada Kownacka.
Emu wpisane są na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Największym zagrożeniem dla nich jest zbieranie jaj jako pokarmu oraz polowanie na ptaki ze względu na mięso i olej. Ten ostatni używany jest od setek lat jako medykament. Uważa się, że jego działanie pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu, leczy alergie, zapobiega powstawaniu blizn i rozstępów oraz leczy ból głowy.
Autor: bieru/i / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Zoo Wrocław