Archeolodzy wydobyli szczątki jedenastu niemieckich żołnierzy i dwunastu mieszkańców jednej z dolnośląskich miejscowości. Wszyscy zginęli w 1945 roku, podczas działań wojennych. Teraz z zapomnianych mogił zostaną przeniesieni na cmentarz w Nadolicach Wielkich (woj. dolnośląskie).
Szczątki dwunastu mieszkańców dolnośląskich Lipin ekshumowali członkowie stowarzyszenia POMOST.
- Mogiła została odkryta podczas prowadzonych w tym miejscu prac. Została przecięta przez wkop budowlany - mówi Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia. I dodaje, że budowlańcy nie musieli głęboko kopać - szczątki ludzkie znajdowały się zaledwie 40 cm pod ziemią.
Pozostałości po 12-osobowej rodzinie?
Archeolodzy odkryli szczątki należące do kobiet i mężczyzn, wśród nich były także te należące do 3- i 5-latka. Niektóre z nich były obute.
Przez lata mieszkańcy Lipin powtarzali opowieść o masowym grobie przy jednym z gospodarstw.
- Niedaleko palono świeczki. Ludzie powtarzali opowieść o 12-osobowej rodzinie zabitej przez Rosjan, którzy doszli tu z Głogowa - przypomina Czabański.
Żołnierze z nieśmiertelnikami
Kilka dni wcześniej, także na Dolnym Śląsku archeolodzy przeprowadzili ekshumację żołnierskiej mogiły. W miejscowości Niwnice po ponad 70 latach na światło dzienne wydobyto kości jedenastu niemieckich żołnierzy. Wszyscy polegli podczas operacji "Kozica" w marcu 1945 roku. Wszyscy zostali pochowani z wojskowymi honorami w pojedynczych grobach. Niektórzy wciąż mieli na sobie wojskowe hełmy.
- Przy szczątkach odnaleźliśmy cztery silnie skorodowane połówki nieśmiertelników. Jeden z nich należał do żołnierza elitarnej dywizji grenadierów pancernych Wermachtu - informują członkowie stowarzyszenia POMOST.
Groby zostaną przeniesione
Działania archeologów ułatwiło to, że po zakończeniu wojny nad grobami stały brzozowe krzyże, a mogiły zostały naniesione na szkic cmentarza przez pierwszego sołtysa wsi. - Jesteśmy na tropie kolejnych grobów. To na pewno nie koniec tutejszych poszukiwań - zapewnia Czabański. I dodaje, że w poszukiwaniach i lokalizacji mogił pomagają urzędnicy i mieszkańcy.
Szczątki wszystkich 23 ekshumowanych osób spoczną teraz na cmentarzu w Nadolicach Wielkich. Kości żołnierzy poległych pod Niwnicami zostaną umieszczone w kwaterze wojskowej, dorośli i dzieci z Lipin w kwaterze cywilnej. - Ekshumujemy nawet parę tysięcy grobów rocznie. To dla nas wciąż wielkie przeżycie i emocje - stwierdza prezes stowarzyszenia.
Szczątki 23 ekshumowanych osób zostaną przeniesione do Nadolic Wielkich:
Autor: tam/r / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: POMOST