"Betonowe origami" we WrocławiuEuropean Union Prize for Contemporary Architecture | Thomas Levandovski
Wrocław znalazł się wśród 34 miast Europy, które dostały wyróżnienie w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury. Jury doceniło węzeł przesiadkowy przy stadionie zaprojektowany przez wrocławską Pracownię Projektową Maćków.
- Nasza realizacja została nominowana do European Union Prize for Contemporary Architecture Mies van der Rohe Adward 2013 - informują architekci zaangażowani w projekt. To prestiżowe wyróżnienie oznacza, że nowoczesny przystanek znalazł się wśród 34 najlepszych obiektów architektonicznych w Europie, zrealizowanych w ostatnich latach.
Prestiżowe wyróżnienie
Łącznie sześć osób, Jacek Brzezowski, Marta Firganek, Marek Kotowski, Piotr Krynicki, Zbigniew Maćków i Piotr Wilk, pracowało nad nowoczesnym węzłem przesiadkowym, zorganizowanym tuż pod wrocławskim Stadionem Miejskim.
Idea była prosta - funkcjonalny przystanek, przy którym łatwo będzie można przesiąść się z szybkiego tramwaju miejskiego do pociągu. - Wszystko po to, żeby węzeł mógł obsługiwać duże imprezy sportowe odbywające się na nowej arenie - tłumaczą architekci.
Ale jury poza funkcjonalnością doceniło też wykonanie. Architekci sporej wielkości platformę zadaszyli żelbetonowym, trójkątnym dachem - wszystko tak, żeby z łatwością widać z niej było stadion. Jak sami przyznają, przy tworzeniu projektu pracowali przede wszystkim korzystając z kartonowych i plastelinowych modeli. Efekt końcowy nazywali "betonowym origami".
Dynamiczne "betonowe origami"
- Dynamiczna, a zarazem prosta forma zadaszenia przystanku nadaje obiektowi nowoczesny wyraz, korespondujący z charakterem i funkcją szybkiego tramwaju miejskiego. Zestaw użytych materiałów ogranicza się do betonu architektonicznego, stali i naturalnego kamienia - opisują architekci.
W finałowej 34 poza wrocławskim węzłem przesiadkowym, znalazł się między innymi Market Hall w Brukseli, mieszkalna kamienica z Murcii czy Akademia Muzyczna z Madrytu. Najlepszym projektem okazało się centrum konferencyjne w Reykjaviku na Islandii. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone projekty przez następne dwa lata będą prezentowane na wystawach na całym świecie - m.in. w Barcelonie podczas pokonkursowej wystawy, ale i w Nowym Jorku czy Paryżu.
European Union Prize for Contemporary Architecture Mies van der Rohe Adward to organizowany co dwa lata konkurs architektoniczny. Jury nagradza najlepsze europejskie prace, a fundatorem nagród jest Unia Europejska.
Autor: bieru/par/k / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: European Union Prize for Contemporary Architecture | Thomas Levandovski