Kosztowało kilkanaście milionów, mogłoby pomóc w walce z koronawirusem. Od pięciu lat nikt go nie używa

Źródło:
TVN24 Wrocław
Niedziałające laboratorium BSL-3
Niedziałające laboratorium BSL-3TVN24 Wrocław
wideo 2/8
Niedziałające laboratorium BSL-3TVN24 Wrocław

Specjalistyczne laboratorium jest w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt. Gdyby działało, naukowcy badaliby w nim bakterie, wirusy czy toksyny potencjalnie śmiertelne dla człowieka, wywołujące groźne choroby, jak choćby COVID-19. Tymczasem pracownia w centrum badawczym od pięciu lat stoi nieużywana. Prokuratura prowadziła śledztwo, oskarżone są cztery osoby, miał się rozpocząć proces.

Laboratorium BSL-3 (skrót od Biosafety Level) o powierzchni 140 metrów kwadratowych powstawało w latach 2012-2015, w ramach budowy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, kompleksu laboratoriów należącego do spółki samorządu i wrocławskich uczelni. Za kilkaset milionów złotych z unijnych funduszy wyremontowano budynek byłego zespołu szkół rolniczych na wrocławskich Stabłowicach.

Przez kilka lat miasto finansowało placówkę. Wydało kilkadziesiąt milionów złotych ze swej kasy, ale to i tak było za mało. W EIT+ notorycznie brakowało pieniędzy. Na kilkaset naukowych wakatów obsadzonych było kilkadziesiąt. Dlatego w 2017 roku miasto przekazało udziały Skarbowi Państwa. Ówczesny wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nazwał kompleks "perłą w koronie" i wyraził nadzieję na "Nagrodę Nobla dla polskich uczonych wypracowaną w tych murach". Stara nazwa kojarzyła się z problemami finansowymi. Od 2018 roku centrum funkcjonuje jako Łukasiewicz PORT - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Polski Ośrodek Rozwoju TechnologiiŁukasiewicz PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Awaria

Nieczynne od 2015 roku laboratorium BSL-3 jest częścią ośrodka. Mimo włożonych w jego budowę kilkunastu milionów złotych nigdy nie zostało uruchomione. Posiada defekt, który je dyskwalifikuje. Nie działa w nim system wentylacji, a tym samym nie spełnia wysokich standardów bezpieczeństwa.

- Mówiąc językiem laików, laboratorium tego typu ma określony poziom szczelności, określony poziom bezpieczeństwa biologicznego. Ten poziom uzyskuje się przede wszystkim dzięki temu, że w laboratorium jest system śluz, poprzez które przechodzi się do miejsca pracy. Istnieje kaskada podciśnień. W każdej kolejnej śluzie, aż do pomieszczenia docelowego, jest coraz niższe ciśnienie. W sytuacji gdyby doszło do rozszczelnienia laboratorium, zasysana jest atmosfera z zewnątrz, więc patogeny zostają w środku. I właśnie to u nas nie działa - tłumaczy Andrzej Dybczyński, od 2018 roku dyrektor Łukasiewicz PORT.

System podciśnień musi funkcjonować bez względu na awarię zasilania czy jakiekolwiek inne problemy z dostawami prądu. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że obiekty, które uzyskały stopień bezpieczeństwa biologicznego BSL-3, mogą badać i identyfikować bakterie, wirusy czy toksyny potencjalnie śmiertelne dla człowieka, wywołujące takie choroby, jak wąglik, dżuma i cholera czy od kilku miesięcy COVID-19.

Laboratorium BSL-3 od pięciu lat stoi nieużywaneTVN24 Wrocław

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Praca z wirusami

W Polsce istnieje obecnie sześć laboratoriów BSL-3 (Kraków, dwa w Puławach, Warszawa, Gdynia, Gdańsk). Wszystkie w linii Wisły. Żadnego na zachodzie Polski. Tymczasem w Niemczech jest takich laboratoriów 97. W samym Berlinie osiem. W Szwecji 40. - Należy zrobić wszystko, co można, żeby to nasze wrocławskie laboratorium uruchomić. Z mojej perspektywy jest ono niezbędną częścią infrastruktury kraju. Nam będzie groziła coraz większa ilość epidemii. Zmienia się klimat. Do Europy zaczynają docierać choroby zakaźne z południa. Ta infrastruktura będzie po prostu Polsce potrzebna - twierdzi Dybczyński.

W takim miejscu można pracować z patogenami, a więc opracowywać leki czy szczepionki. Naukowcy w warunkach zbliżonych do realnych mogliby testować skuteczność środków dezynfekujących albo materiały, które w założeniu miałyby właściwości wirusobójcze.

Sprzęt nigdy nie został użytyTVN24 Wrocław

- Moim celem jest uruchomienie tego laboratorium i naprawa błędów, które zostały popełnione. Obecnie mamy złożony w ministerstwie nauki wniosek o sfinansowanie naprawy laboratorium. Maksymalna przewidywana przez nas wartość naprawy to 3,7 miliona złotych. Stoimy przed prostym wyborem. Albo uznajemy, że wydane wcześniej kilkanaście milionów złotych przepada, albo zainwestujemy brakujące środki i uruchomimy laboratorium - mówi dyrektor Łukasiewicz PORT.

Jeśli uda się pozyskać środki, Dybczyński zgodnie z procedurą wyłoni w przetargu firmę, która od diagnozy nieprawidłowości, przez przygotowanie poprawnego projektu systemu wentylacji, po nadzór nad pracami wykonawczymi, zrealizuje wszystko tak, aby uzyskać certyfikat BSL-3. Dyrektor będzie szukał wykonawców z doświadczeniem.

Zapytaliśmy resort nauki, czy znajdzie pieniądze na uruchomienie laboratorium oraz na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku. Czekamy na odpowiedź.

Zobacz archiwalny materiał TVN24 o laboratorium w standardzie BSL-3:

Pod specjalnym nadzorem
Pod specjalnym nadzorem18.07 | To prawdopodobnie najlepiej izolowane pomieszczenie w Polsce. Jego nazwa "BSL-3" może sugerować jakieś supertajne centrum wojskowe, ale mowa tu o laboratorium medycznym, w którym przechowywane są albo hodowane najgroźniejsze wirusy i bakterie. Takie, które mimo postępu technologicznego i coraz większej wiedzy lekarzy - wciąż zabijają. Żeby móc z nimi walczyć, trzeba je badać i rozpoznawać. I to właśnie robi się w BSL-3. tvn24

Były zarząd na ławie oskarżonych

Po przejęciu instytucji przez państwo jej historii przyjrzały się prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Służby ujawniły szereg nieprawidłowości w zarządzaniu EIT+. W grudniu 2017 roku wszczęto śledztwo, które po blisko dwóch latach zakończyło się oskarżeniem czterech osób.

Zarzuty? Oszustwa, niegospodarność i wyłudzenia kredytów. Oskarżeni to Jerzy L., były prezes EIT+ w latach 2012-2016, była członkini zarządu, a w latach 2016-2017 prezes Katarzyna D., były członek zarządu Krzysztof S. i była pracowniczka spółki Iwona A. Według śledczych doprowadzili Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie blisko 22 milionów złotych pochodzących ze środków Unii Europejskiej.

- Osoby te wprowadziły pokrzywdzonego (Skarb Państwa - przyp. red.) w błąd, nie informując go o ujawnionych usterkach technicznych laboratorium BSL-3 oraz o ujawnionych wadach i nieprawidłowościach laboratoriów farmaceutycznych działających zgodnie z systemem Dobrej Praktyki Wytwarzania (procedury gwarantujące określoną jakość produktu - przyp. red.) - informuje tvn24.pl Maciej Zagożdżon, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Tłumaczy też, że oskarżeni wciąż zapewniali o realizacji celów programu naukowego, co było wymogiem dla uzyskania pieniędzy. Według ustaleń śledczych w oficjalnych dokumentach celowo poświadczono nieprawdę.

Prokuratura ustaliła również, że oskarżeni nie informowali przełożonych o defektach wykluczających laboratoria z funkcjonowania. Prawda mogłaby skutkować ograniczeniem albo wstrzymaniem finansowania.

4 czerwca przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu miał ruszyć proces w tej sprawie, ale z uwagi na epidemię COVID-19 rozprawa została odwołana. Nie jest jeszcze znany kolejny termin.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autorka/Autor:Igor Białousz/gp

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro postanowił zrobić cyrk. Rozumiem komisję, która w pewnym momencie doszła do wniosku, że nie pozwoli kolejny raz naruszać powagi państwa - mówiła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO) odnosząc się do decyzji komisji, która przegłosowała wniosek o 30-dniowy areszt dla Ziobry. Wiceszef komisji do spraw Pegasusa Przemysław Wipler (Konfederacja) relacjonował jak wyglądało posiedzenie komisji i powiedział, że "wniosek o areszt był przygotowany z góry".

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

Źródło:
TVN24

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl