Święta się skończyły, teraz choinki zalegają na śmietnikach. Sprawdziliśmy, jak samorządy radzą sobie z problemem. Większość miast organizuje akcje odbioru drzewek w wyznaczone dni. Dodatkowo w Krakowie jodły i świerki w doniczkach będą posadzone na terenie miasta. Zaś wrocławskie zoo zbiera niesprzedane drzewka, by karmić nimi zwierzęta.
Co zrobić z niepotrzebną choinką? Wszystko zależy od rodzaju drzewka. Większość miast organizuje akcję zbierania ciętych choinek.
We Wrocławiu odbiór w wyznaczone dni
We Wrocławiu akcja zbierania drzewek potrwa do końca lutego. Zostawić choinkę można obok śmietników lub w wyznaczonym miejscu.
- Choinkę ciętą można wystawić przy wiacie śmietnikowej koło pojemników na bioodpady. Warto sprawdzić, kiedy zaplanowano odbiór dla naszej okolicy, aby nie gromadzić drzewek przez wiele dni - informuje Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystemu we Wrocławiu.
Harmonogram odbioru odpadów bio we Wrocławiu można sprawdzić na stronie Ekosystemu. Zbiórka choinek potrwa do końca lutego.
- Choinki przed wyrzuceniem pozbawiamy ozdób. Stłuczone bombki wyrzucamy do odpadów zmieszanych – szkło, z którego zostały wykonane, nie nadaje się do recyklingu - dodaje rzeczniczka Ekosystemu.
Nie do pojemników, ale obok
W Gdańsku odbiór choinek rozpoczął się 2 stycznia i potrwa do 24 lutego. Choinkę można zostawić obok altany śmietnikowej lub w miejscach, które wskaże administrator budynku.
- Choinki należy pozostawić obok altan śmietnikowych lub pojemnika, jeśli przy danej nieruchomości nie ma altany. Nigdy nie wyrzucajmy małych czy dużych drzewek bezpośrednio do pojemników na odpady bio (brązowych). To bardzo utrudnia odbieranie odpadów oraz pracę Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach - podaje w komunikacie Urząd Miejski w Gdańsku.
Na pokarm dla zwierząt choinka z domu się nie nadaje
Wrocławskie zoo przyjmuje tylko te choinki, które nie zostały sprzedane. Stają się pokarmem dla zwierząt. - Dajemy je głównie kopytnym oraz jeleniowatym, czyli różnym gatunkom jeleni, alpakom, reniferom. One te gałęzie ogryzają – mówi Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa ZOO Wrocław.
Jak informuje Skupin, choinki od mieszkańców nie są przyjmowane, dlatego że istnieje duże ryzyko pozostawienia w ich gałęziach ozdób świątecznych (np. anielskie włosy czy zawieszki do bombek). Takie pozostałości mogą być niebezpieczne dla zwierząt.
Łódzkie zoo również zbierało niesprzedane choinki. W tej chwili ogród zoologiczny nie przyjmuje świątecznych drzewek.
- Trafiło do nas ponad 150 choinek, które nie zostały wcześniej sprzedane. Służą one jako pokarm dla słoni i bizonów. Dla niektórych zwierząt choinki stały się ozdobą wybiegu - informuje Justyna Krakowiak, rzeczniczka zoo w Łodzi.
W Krakowie posadzą zebrane choinki w parkach
Jeśli ktoś miał choinkę w doniczce, może ją spróbować zasadzić we własnym ogródku. Takiego drzewka nie można natomiast oddać do Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
- Nie możemy przyjąć do posadzenia na miejskim terenie choinek w doniczkach przekazanych przez mieszkańców, ponieważ sadzimy tylko drzewka odpowiadające jasno określonym parametrom. Musiałyby mieć właściwe wymiary i być przechowywane w odpowiednich warunkach, zwłaszcza temperatura tu jest ważna – informuje Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Inaczej sytuacja wygląda w Krakowie. Tam Zarząd Zieleni Miejskiej zachęca do tego, by przynieść choinki w doniczce do dwóch wyznaczonych miejsc. Poświątecznie drzewka w doniczkach są zbierane przy ulicy Za Torem 22 oraz ulicy Tadeusza Ptaszyckiego 6 w Krakowie. Jak zapewnia miasto, drzewka w doniczkach dostaną drugą szansę i zostaną posadzone na terenie miasta.
Co ze sztucznym drzewkiem?
Jak informuje Aleksandra Palus, sztuczna choinka może służyć wiele lat, a kiedy już przestanie, należy wyrzucić ją do kontenera na gabaryty lub zawieźć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w skrócie PSZOK.
Źródło: tvn24.pl