Miasto Wrocław, we współpracy z Ekostrażą, chce zwrócić uwagę kierowców na bezpieczeństwo jeży w mieście. Te ważne i pożyteczne dla miejskiego ekosystemu zwierzęta regularnie giną pod kołami samochodów. Mieszkańcy mogą mieć osobisty wkład w to, jak wyglądać będą specjalne znaki drogowe, informujące o trasach migracyjnych tych ssaków.
Infrastruktura drogowa w miastach stanowi istotną barierę dla migracji jeży, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich. Przekraczając drogi, bądź poruszając się wzdłuż nich, zwierzęta te giną w zatrważających ilościach. Szacunki dla krajów europejskich z gęstą siecią drogową, takich jak Holandia czy Belgia, sięgają nawet kilkuset tysięcy osobników rocznie.
Szczyt śmiertelności drogowej u jeży przypada zwykle w okresie od maja do września, w czasie godów i rozrodu. Śmiertelność samców jest szczególnie widoczna w okresie godowym, kiedy dochodzi do poszerzania ich terytoriów. Udział samic natomiast rośnie jesienią, kiedy zwiększa się ich aktywność związaną z koniecznością odbudowania rezerw tłuszczu przed hibernacją po odchowaniu młodych. Wtedy też ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo. Osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie.
- Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, niestety wiele z nich co roku ginie po kołami samochodów. Inaczej niż większe zwierzęta, jeże nie uciekają z drogi, tylko w chwili zagrożenia - a takim jest nadjeżdżające auto - zwijają się w kulkę. Dlatego tak ważne jest przypominanie kierowcom, by zachowali czujność na drogach i z jeszcze większą uwagą spoglądali na jezdnię - mówi Katarzyna Szakowska ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ.
Wybierz znak
Miasto wskazuje skuteczne rozwiązania dla ograniczenia śmiertelności zwierząt: wprowadzenie ograniczeń prędkości, montaż progów zwalniających lub też ustawienie znaków ostrzegawczych, które będą informowały kierowców i pieszych, że przez jezdnię przechodzą również te małe ssaki.
- W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim naszą prośbą o większe skupienie i obserwację drogi skierowaną do kierowców. Mamy też nadzieję, że tym samym spowoduje, iż kierowcy zdecydowanie zwolnią - tłumaczy Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
ZDiUM zaprezentował już trzy propozycje znaku ostrzegawczego, mającego poprawić bezpieczeństwo jeży w mieście. Wszystkie warianty przedstawione przez projektanta zostały już omówione z Wydziałem Architektury i Budownictwa oraz z Wydziałem Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
- Naszym zdaniem każdy oddaje naszą ideę, ale ponieważ znak ma być pomocny przede wszystkim kierowcom oraz mieszkańcom Wrocławia, chcemy, aby znak wybrali oni sami. Dlatego organizujemy głosowanie on-line - wyjaśnia Piątek.
W głosowaniu można wziąć udział za pośrednictwem fanpage'a ZDiUM na facebooku. Wrocławianie mogą wybierać najlepszy ich zdaniem znak poprzez dodanie reakcji pod postem. Ten, który uzyska największą liczbę głosów, zostanie wykonany przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, a na wiosnę ustawiony w wybranej lokalizacji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu