Wrocław

Wyjeżdżali do "dobrej pracy" w Wielkiej Brytanii. Tam zostawali niewolnikami

Wrocław

Członkowie gangu handlującego Polakami zatrzymani (wideo bez dźwięku)
policja dolnośląskaCzłonkowie gangu handlującego Polakami zatrzymani (wideo bez dźwięku)

Polakom, którzy chcieli wyjechać za granicę, oferowali dobrze płatną pracę. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii oszuści odbierali swoim ofiarom dokumenty i większość zarobionych pieniędzy. Teraz policja zatrzymała cztery osoby, które są podejrzane o handel ludźmi.

- W wyniku akcji przeprowadzonej na terenie Wrocławia zostało zatrzymanych czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wszyscy są podejrzani o handel ludźmi na terenie Wielkiej Brytanii - informuje asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.

Areszty dla czterech osób

Z ustaleń śledczych wynika, że gang działał w latach 2015-2016. Zatrzymani to dwaj mężczyźni i dwie kobiety. Cała czwórka usłyszała zarzuty. Sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. To oznacza, że podejrzani najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie śledczym.

W tej sprawie funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu współpracują z mundurowymi z Wielkiej Brytanii.

- To dzięki tej współpracy już wcześniej zatrzymano poszukiwanych - przez stronę brytyjską - Europejskim Nakazem Aresztowania przywódców grupy, która wyzyskiwała obywateli polskich do niewolniczej pracy - relacjonuje Petrykowski.

Obiecywali dobrą pracę, później zabierali dokumenty i pieniądze

Jak działała grupa? Wszystko zaczynało się jeszcze na terenie Polski. - Ofiary przestępstwa były rekrutowane pod pozorem dobrze płatnej pracy, którą sprawcy mieli im zapewnić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Tam jednak grupa zabierała pokrzywdzonym dokumenty i większość zarobionych pieniędzy - mówi policjant.

W 2016 roku na terenie Wielkiej Brytanii zatrzymano pierwszego podejrzanego. Brytyjski sąd za popełnione przez niego przestępstwa związane między innymi z handlem ludźmi skazał mężczyznę na siedem lat więzienia. - Od tamtego czasu rozpoczęły się wspólne polsko-brytyjskie działania operacyjne, których efektem są kolejne zatrzymania, w tym pomysłodawców i przywódców grupy handlującej ludźmi w celu ich wykorzystania w pracach o charakterze przymusowym - podkreśla Petrykowski.

Do zatrzymania doszło na jednej z prywatnych posesji na terenie dzielnicy Psie Pole:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: Dolnośląska Policja

Źródło zdjęcia głównego: policja dolnośląska

Pozostałe wiadomości