Urodził się bez dłoni. Teraz przeszczepili mu ją lekarze. Pierwsza taka operacja na świecie

Pierwsza taka operacja. Dorosłemu przeszczepiono dłoń
tvn24Pionierski zabieg trwał 13 godzin

Pionierski zabieg wykonano na początku grudnia. Zespół chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, pod kierownictwem dr Adama Domanasiewicza, operował przez 13 godzin. Przeszczepili dłoń 32-latkowi, który urodził się bez niej. Pacjent porusza już palcami.

Po kilku pierwszych dniach można ogłosić sukces: nie ma reakcji odrzucenia przeszczepu. - Ręka jest unieruchomiona, ale pacjent porusza już palcami, co dobrze rokuje. Z każdym dniem rośnie szansa na to, że wszystko zakończy się powodzeniem" - powiedział Domanasiewicz. Dawcą był zmarły mężczyzna.

Trudny zabieg

Jak mówił lekarz przeszczepienie kończyny u osoby z wadą rozwoju jest szczególnie trudne z kilku powodów, m.in. dlatego, że chirurdzy mają utrudniony dostęp "do szeregu słabo wykształconych tkanek, np. naczyń krwionośnych, nerwów i kości". - Poszczególne struktury tkanek są na różnym poziomie rozwoju, np. naczynia krwionośne są cienkie, atroficzne. Przeszczepienie jest trudne i czasami nie da się połączyć struktur tkanek - powiedział dr Domanasiewicz.

- Połączenia kostnego dokonaliśmy powyżej nadgarstka. Natomiast nerwy biorcy były tak zanikowe, a naczynia krwionośne tak cienkie, że łączyliśmy je znacznie wyżej - na wysokości przedramienia - wyjaśnił chirurg.

To sukces - mówią lekarzeUSK Wrocław

Pierwszy taki zabieg u dorosłego

Podkreślił, że zabieg jest pierwszym na świecie przeszczepieniem ręki u dorosłego pacjenta, który urodził się bez tej części ciała. Dodał, że dwie podobne operacje wykonano w Indonezji i Kanadzie u noworodków w trakcie rozdzielania bliźniąt syjamskich. - Tamte zabiegi to nie były alotransplantacje, czyli przeszczepienia od dawcy niezgodnego genetycznie, bo bliźnięta miały ten sam kod genetyczny. Prócz tego chirurdzy, by ratować jednego z bliźniaków, musieli poświęcić życie drugiego. To była inna sytuacja medyczna - wyjaśnił lekarz.

Przeszczepienie dłoni to początek programu transplantacji, który po roku pracy w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu chce realizować w tej placówce.

Dr Domanasiewicz przez poprzednie 25 lat był chirurgiem pierwszego w Europie ośrodka replantacji przy szpitalu św. Jadwigi w Trzebnicy, gdzie przeszczepienia rąk wykonywał zespół prof. Ryszarda Kocięby już od 1971 r.

Urodził się bez dłoni. Teraz przeszczepili mu ją lekarze. Pierwsza taka operacja na świecie
Urodził się bez dłoni. Teraz przeszczepili mu ją lekarze. Pierwsza taka operacja na świecieUniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Pionierski zabieg odbył się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USK Wrocław

Pozostałe wiadomości