Zamienili gospodarstwo w laboratorium. "Gotowali" klefedron

Autor:
ib/tok
Źródło:
tvn24.pl
Zlikwidowane laboratorium klefedronu
Zlikwidowane laboratorium klefedronuCBŚP
wideo 2/7
CBŚPZlikwidowane laboratorium klefedronu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium narkotykowe pod Opolem, w którym wytwarzano substancję 4-CMC zwaną klefedronem. Na gorącym uczynku zatrzymano trzy osoby, przejęto ponad sto litrów gotowego narkotyku oraz blisko pięć ton różnego rodzaju prekursorów i odczynników niezbędnych do produkcji.

Policjanci z zarządu CBŚP w Katowicach na podstawie swojej pracy operacyjnej wytypowali jedno z gospodarstw w gminie Turawa na Opolszczyźnie, gdzie według ustaleń funkcjonowało laboratorium produkujące narkotyki. Przypuszczenia potwierdziły się.

- Czynności funkcjonariuszy na miejscu, w tym przeszukanie i oględziny trwały kilka dni, ponieważ po przeprowadzeniu niezbędnych wstępnych działań konieczne było usunięcie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia oparów substancji znajdujących się w pomieszczeniach, w których odbywał się proces produkcji narkotyków. W tym zakresie profesjonalnego wsparcia udzielili biegli z laboratorium kryminalistyki KWP w Opolu oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. Dopiero wówczas, w specjalistycznych kombinezonach i maskach, policjanci mogli wejść, a następnie rozpocząć oględziny - mówi Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Zabezpieczono prawie 5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych niezbędnych do procesu produkcyjnegoCBŚP

Zabezpieczono gotowy produkt wart co najmniej 3 miliony złotych

Na gorącym uczynku zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 22 do 34 lat. Wszyscy pracowali w maskach ochronnych. Ze wstępnej opinii fizyko-chemicznej sporządzonej przez opolskie laboratorium kryminalistyczne wynika, że w laboratorium produkowano substancję psychotropową w postaci 4-CMC, czyli tzw. klefedron. Przejęto ponad 100 litrów wytworzonego narkotyku, wartego co najmniej 3 miliony złotych.

Na miejscu zabezpieczono również prawie 5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych niezbędnych do procesu produkcyjnego, w tym prekursorów narkotykowych przechowywanych w kanistrach, a także maski pełnotwarzowe, urządzenia do ważenia i porcjowania gotowego narkotyku i wiele innych przedmiotów.

Przejęto ponad sto litrów gotowego narkotykuCBŚP

Grozi im 15 lat więzienia

Nadzorujący śledztwo prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytworzenia znacznych ilości narkotyków, za co grozi im do 15 lat więzienia.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie" - informuje Prokuratura Krajowa w komunikacie.

Przejęto ponad sto litrów gotowego narkotykuCBŚP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości