Hala Izerska na pograniczu polsko-czeskim często nazywana jest najpiękniejszym miejscem w Polsce. Wyjątkowo prezentuje się jest o tej porze roku, wczesną jesienią.
- Przyroda to nasz skarb - zachwala burmistrz Świeradowa, który jest odpowiedzialny za utrzymanie rezerwatu Torfowiska Doliny Izery. - Miejsce jest unikatowe na skalę europejską - dodaje.
Hala Izerska znajduje się w dolinie rzeki Izery. W latach 80. góry Izerskie były miejscem klęski ekologicznej. Pomimo tego nie utraciły swojego najcenniejszego skarbu - rozległych torfowisk. Teraz to one, wraz z otaczającymi wzniesieniami, tworzą niesamowity klimat miejsca.
By zobaczyć ciemne niebo...
- Warto tu przyjechać, żeby zobaczyć tak piękny widok - mówił na antenie TVN24 reporter Tomasz Kanik. - Z pewnością tu jeszcze kiedyś przyjadę - zapewniał.
Izery urzekają swoim pięknem nie tylko w ciągu dnia. Nocą niebo nad halą jest blisko 40-krotnie ciemniejsze od tego, które widać nad miastami. Wyraźnie widać tutaj gwiazdy. Dlatego w rezerwacie stworzono Izerski Park Ciemnego Nieba. Uruchomiono zegar słoneczny, pierwszą atrakcję astronomiczną w ramach tzw. projektów izerskich.
... i posłuchać ryku jelenia
Jak zapewnia Paweł Wolak z Nadleśnictwa Świdnica, Izery to również błoga cisza. Miejscowości są daleko, brak tu ruchliwych dróg.
- Koniec lata i początek jesieni to okres, kiedy możemy posłuchać ryków jeleni. Mniej więcej od maja do końca września trwa ich okres godowy - wyjaśnia Wolak. - Zwierzęta wydają kilkanaście podstawowych dźwięków, które w różnych kombinacjach oznaczają różne rzeczy. Jesteśmy w stanie zrozumieć ich język. Jest to zdecydowanie łatwiejsze niż naśladowanie go - dodaje.
Autor: balu/mz / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Acejacek